rodina v 17. století

Text dotazu

Dobrý den.Ráda bych se zeptala,zda je možné zjistit
zda v letech 1670 až 1690 žila ve Zlaté Olešnici u Trutnova rodina jménem
Nesvadbova.

Odpověď

Dobrý den,

jak již bylo řečeno, pro dané období je již velmi málo dostupných pramenů.

Pokud se nedochovaly či již nebyly v daném období vedeny matriky, zůstávají jedním z mála možných informačních zdrojů gruntovní knihy a fondy velkostatků. Gruntovní knihy byly v minulosti součástí fondů velkostatků, v současné době ovšem tvoří samostatné fondy. Ve fondech velkostatků můžete nalézt materiály jako: soupisy poddaných, knihy povolení ženichům, knihy zádušní, urbáře, robotní knihy, repertáře, knihy různých povolání či sirotčí knihy. Tyto fondy jsou povětšinou uloženy v státních okresních či oblastních archivech.

V případě Zlaté Olešnice u Trutnova bydou výše zmíněné archiválie uloženy pravděpodobně ve Státním oblastním archivu v Zámrsku.

Ze starších tištěných pramenů je možné využít "Soupis poddaných podle víry"

či "Berní rulu". V generálním rejstříku k Berní rule ovšem není jméno Nesvadba uvedeno.

Rádi bychom Vám prověřili i výskyt tohoto jména v Soupisu poddaných podle víry, exempláře daného dokumentu v Národní knihovně ČR nejsou ovšem v současné době dostupné.