rodina Hohenlohe von Langenburg

Text dotazu

Dobrý den, prosím bylo by možné zjistit něco o rodině Gottfrieda Hohenlohe/1860-1933/ a jeho manželce Anně hraběnce ze Schonborn-Buchheimu? Měli spolu šest dětí, ale v některých pramenech se uvádí pět chlapců a jedno děvče a v historii Červeného Hrádku, kde žili se uvádí dvě dcery a čtyři synové.

Odpověď

Dobrý den, o rodině Hohenlohe - Langenburg, sídlící na Červeném Hrádku u Chomutova se v knize Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku píše:
"Na několik generací zakotvila v Čechách část větve Hohenlohe - Langenburg, a to díky sňatku jediné dcery Johanna z Trauttmansdorffu, Gabriely (1840 - 1923), s princem Ludwigem Hohenlohe - Langenburgem (1823 - 1866). Do vlastnictví rodu se tak dostaly statky a zámky Červený Hrádek u Chomutova a Herálec. Za života Ludwiga zu Hohenlohe, na počátku 60.let 19.století, byl zámeček Herálec novogoticky přestavěn do romantické podoby. Princ Ludwig zemřel na následky zranění z bitvy u Hradce Králové. Měl šest dětí, nejstarší syn Gottfried Karl Josef (1860 - 1933) získal z rodinného majetku zámek Údlice u Chomutova a Červený Hrádek. Mladší princ Max Karel Rudolf (1861 - 1935) žil v Rakousku a nejmladší princ Karel (1866 - 1914) se věnoval duchovní kariéře a stal se papežským komořím a kanovníkem v Olomouci. Dědic Červeného Hrádku princ Gottfried zu Hohenlohe měl se svou manželkou hraběnkou ze Schönborn-Buchheimu (1865 - 1954) šest dětí, z nichž na Červeném Hrádku sídlil princ Max Egon (1897 - 1968) se svou ženou , španělskou aristokratkou Marií Piedad de Iturbe, markýzou de Belvis de las Navas ( * 1892). Princ Max Egon se výrazně angažoval v sudetoněmeckém hnutí před počátkem druhé světové války. Prosazoval federalizaci Československa. Zprostředkoval kontakt Konráda Henleina s československým premiérem Hodžou. Na Červeném Hrádku uspořádal setkání představitelů Henleinovy Sudetoněmecké strany a anglickým lordem W.Runcimanem, jehož diplomatická mise zjišťovala stav národnostních poměrů v Československu. Německé aristokracii se podařilo informovat anglického lorda jednostranně. V roce 1944 se pokoušel zorganizovat  německo-americké mírové rozhovory, avšak bez úspěchu.  Po válce odešel do Španělska, země své manželky. Československo požádalo jeho vydání, ale generál Franco tomu zabránil. Jeho bratr princ Constantin  (1893 - 1973) studoval na uměleckých akademiích v Berlíně, Mnichově a Paříži.
Zároveň byl členem SA. Z Čech se odstěhoval do německého Weikersheimu, kde založil malířskou školu."
(MÁŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. 1.vyd. Praha : Argo, 2008. s.376. ISBN 978-80-257-0027-3).

Encyklopedie knížecích rodů zemí koruny české k tomu dodává, že " V roce
1909 se princ Gottfried Karl Josef stal dědičným členem panské sněmovny rakouské říšské rady."
(ŽUPANIČ, Jan. Encyklopedie knížecích rodů zemí Koruny české. 1.vyd. Praha :
Aleš Skřivan ml., 2001. s. 105. ISBN 80-86493-00-8).

V publikaci o červeném Hrádku se o rodině Hohenlohe píše: " Po Isabelle nastoupila její jediná dcera Gabriela (1840 - 1923), provdaná roku 1857 za prince Ludvíka Hohenlohe - Langenburga (1823 - 1866). Ten se o panství příliš nezajímal, byl kyrysnickým plukovníkem  a v bitvě u Hradce Králové byl 3.července 1866 těžce raněn a zemřel. Roku 1867 byla poblíž zámku , u sloupu s P.Marií, postavena rodinná hrobka, do níž byly přeneseny ostatky knížete Ludvíka Hohenlohe. (...)Gabriela měla s prvním manželem Ludvíkem Hohenlohe šest dětí. Na základě rodinné smlouvy převzal 16.7.1892 Červený Hrádek a zámek se statkem v Údlicích jejich nejstarší syn Gottfried Hohenlohe (1860 - 1933). Ten provedl poslední větší úpravy zámku. (...) Gotfried měl se svou ženou manželkou hraběnkou z Schönborn- Buchheimu rovněž šest dětí"
( BINTEROVÁ, Zdeňka. Červený Hrádek u Jirkova. Chomutov : Tiskárna Akord, 1997. s.23, 31. ISBN 80-238-1820-1).

Těchto šest dětí bylo opravdu pět kluků a jedno děvče.
Přehled rodinné genealogie rodu Hohenlohe a jména dětí Gottfrieda Karla Josepha Hohenlohe naleznete na internetových stránkách:
* http://thepeerage.com/p8024.htm
* http://www.geneall.net/D/per_page.php?id=44905
* http://www.angelfire.com/realm/gotha/gotha/hohenlohe.html

Více informací o pánech na Červeném Hrádku by Vám mohla poskytnout správa
hradu: http://www.zamek-cerveny-hradek.cz/.