Rodiče Matěje Rejska

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych zjistit něco o rodičích (příp. jen o otci) stavitele Matěje Rejska z Prostějova (např. zda jsou známa jejich jména, jejich povolání apod.).

Odpověď

Dobrý den,
jména rodičů Matěje Rejska se nám bohužel nepodařilo dohledat ani ve Vámi uvedených publikacích. Vzhledem k tomu, že v době, kdy Matěj Rejsek žil, nebyla ještě ustálena jména a ani matriky, je těžké dohledávat konkrétní osoby, zvláště pokud nebyly šlechtického původu. Navíc, jak jsme psali, jména nebyla ustálená a tak i sám Matěj Rejsek se podepisoval několika způsoby. Např. Matheus Rejsek, či Raisek apod. Je pak tedy z několika dobových pramenů, které se přeci jen zachovaly, těžké určit, zda jde o jednu a tatáž osobu, či o někoho jiného.

O rodičích Matěje Rejska se nám podařilo dohledat pouze toto:
"Rodiče Matěje Rejska byli nepochybně, jako ostatní Prostějované, husitského náboženství a náleželi k měšťanské vrstvě. Byli natolik zámožní, že mohli synovi dáti vzdělání doma a snad i na vyšších školách v Praze." (Matěj Rejsek : Mistr české gotiky od Kraus, Bohuslav.)

Dále jsou známá jména jeho čtyř dětí: Alexander,  Jana, Estera a Regina a manželky Jany, ta zemřela dříve než Matěj Rejsek. Poslední dosud známý potomek M. Rejska je Anna z Krakova či z Krakovské ulice, pravnučka Matěje Rejska.

Další informace by mohly být v:
* Hlasy z Hané: list politický a národohospodářský. V Prostějově: Jos. Hoch, 1882-1945.
[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002434807&local_base=NKC ]

* SEDLÁČEK, August. O rodině Rýskův
Další informace: [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000099714&local_base=AUT ]

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.05.2015 15:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu