Rodiče Matěje Rejska

Text dotazu

Dobrý den,
potřeboval bych zjistit něco o rodičích (příp. jen o otci) stavitele Matěje Rejska z Prostějova (např. zda jsou známa jejich jména, jejich povolání apod.).

Odpověď

Dobrý den,
jména rodičů Matěje Rejska se nám bohužel nepodařilo dohledat ani ve Vámi uvedených publikacích. Vzhledem k tomu, že v době, kdy Matěj Rejsek žil, nebyla ještě ustálena jména a ani matriky, je těžké dohledávat konkrétní osoby, zvláště pokud nebyly šlechtického původu. Navíc, jak jsme psali, jména nebyla ustálená a tak i sám Matěj Rejsek se podepisoval několika způsoby. Např. Matheus Rejsek, či Raisek apod. Je pak tedy z několika dobových pramenů, které se přeci jen zachovaly, těžké určit, zda jde o jednu a tatáž osobu, či o někoho jiného.

O rodičích Matěje Rejska se nám podařilo dohledat pouze toto:
"Rodiče Matěje Rejska byli nepochybně, jako ostatní Prostějované, husitského náboženství a náleželi k měšťanské vrstvě. Byli natolik zámožní, že mohli synovi dáti vzdělání doma a snad i na vyšších školách v Praze." (Matěj Rejsek : Mistr české gotiky od Kraus, Bohuslav.)

Dále jsou známá jména jeho čtyř dětí: Alexander,  Jana, Estera a Regina a manželky Jany, ta zemřela dříve než Matěj Rejsek. Poslední dosud známý potomek M. Rejska je Anna z Krakova či z Krakovské ulice, pravnučka Matěje Rejska.

Další informace by mohly být v:
* Hlasy z Hané: list politický a národohospodářský. V Prostějově: Jos. Hoch, 1882-1945.
[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002434807&local_base=NKC ]

* SEDLÁČEK, August. O rodině Rýskův
Další informace: [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000099714&local_base=AUT ]