Rod Knoblochů

Text dotazu

Nevíte náhodou jak starý je rod Knoblochů a odkud přišel. Našla jsem jen Knoblochi z Varnsdorfu, a občas nějaká jména v souvislosti ze Svojkovským panstvím,Šluknovem a Mikulášovicemi atd. Nikde jsem také nenašla jejich erb (určitě existuje, ale možná jen v zahraničních archivech-tudíž nepřístupný).

Odpověď

Základní informace najdete v Ottově slovníku naučném. Jde o několik šlechtických rodů německého původu. V úvahu připadá jeden z nich. Zkráceně:
1. Knoblochové z Varnsdorfu, v letech 1411-23 (Thamo), 1425(Mikuláš) drželi ves Vanrnsdorf jako manové pánů Tolštejnských. Po prodejích a konfiskaci části majetku ve 20. letech 17. století žili až do počátku 18. století v chudobě. Více jsme v našich zdrojích v rámci NK nezjistili. Další informace by bylo třeba hledat zřejmě v archivech. V úvahu by připadal oblastní archiv v Litoměřicích, pod nějž Varnsdorf spadá. Mohli by vám tam alespoň poradit: http://www.soalitomerice.cz/. Mžné je zkusit také Českou genealogickou a heraldickou společnost (http://www.genealogie.cz/).