ročník starých časopisů, Osvětový Věstník a Národní listy

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v kterém roce začal vycházet časopis Osvětový Věstník a Národní listy. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

název Osvětový Věstník se vyskytuje v titulech několika časopisů, protože nevíme, který byste měla případně na mysli, vypisujeme všechny. Národní listy měly také několik podob, ve kterých vycházely, viz níže:

Osvětový věstník Brněnska, Jihlavska a Uh. Hradišťska - vydává Župní ústředí osvětových sborů, roč.1 (1.11.1924) - roč.5 (1928/29), vycházel 10x ročně, od roč. 6 vycházel pod názvem:
Osvětový věstník moravskoslezský - vydává Zemské ústředí osvětových sborů v Brně, roč.6 (1929/30) - roč. 11 (1934/35), vycházel 10x ročně, od roč. 12 změnil název na:
Osvětová Morava - měsíčník Zemského ústředí osvětových sborů v Brně.
Osvětový věstník moravskoslezský; od r. 1941: Odborný list por otázky lidové výchovy. Vydává Zemské ústředí osvětových sborů, roč. 12 (1935/36) - roč. 18 (červen 1942 do č. 10), periodicita 10x ročně.

Osvětový věstník Podbrdska : list pro kulturní zájmy a lidovou výchovu okresu berounského, blatenského, březnického, dobříšského, hořovického, křivoklátského, příbramského, unhoštského, zbirožského a zbraslavského - vydává Okresní osvětový sbor v Berouně a okresní osvětový sbor v Hořovicích,

Národní listy - vydává nakladatel Julius Grégr v Praze, vycházely od roč. 1 (1. leden 1861, č. 1) - roč. 81 (14. 5. 1941), deník od 1883, č. 1: 2x denně. V době zastavení 1867-1869 vycházely náhradou Národní noviny, Naše listy

Národní listy v pondělí ráno: Pondělí Národních listů a národa - vycházely of 19.1.1939 - zastaveny na 3 dny 16.7.1939 s výstrahou, zastaveny na 5 dnů 31.8.1939, ale zákaz zrušen 1.9.1939-13.5.1941, týdeník. Předcházel Pondělník Národních listů a Národa

Národní listy: V pondělí ráno. Ústřední list Národního souručenství - vydává v Praze Pražská akciová tiskárna, vycházely od 1. ledna 1940 - 12. květen 1941, do č. 19, týdeník, předcházel Pondělník Národních listů a Národa

Národní listy: Večerní vydání - vydává v Praze Pražská akciová tiskárna, vycházely od roč. 59 (2. leden 1919) - 81 (14. květen 1941, do č. 133), deník

Národní listy: Večerník - vycházely od 9.10.1931-26.1.1941, deník, vydávání zastaveno 17., 18., 19.7.1939, zast. 1.5.1939-1.9.1939. Předcházel Národní večerník, dále vycházel pod názvem: Večerník Národních listů

Zdroje, ve kterých jsme nalezli informace:
Naskenované katalogy Národní knihovny - RETRIS (https://retris.nkp.cz/Catalog?sigla=ABA001), Generální katalog I, skříň Lenis - Luch, zásuvka Listy K - Littel, č. záznamu 106 a následující
Souborná báze PER - česká a moravská periodika
(http://aleph.mzk.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=sbp01_per)
KUBÍČEK, Jaromír; ŠIMEČEK, Zdeněk. Brněnské noviny a časopisy: od doby nejstarší až do roku 1975. Brno: Universitní knihovny - Archiv města Brna - Musejní spolek, 1976.