RIV - investigátor

Text dotazu

Dobrý den,
jako správce publikační činnosti se na Vás obracím s prosbou o informaci ohledně vykazování dat do tzv. RIVu, rejstříku vedeného Radou pro vědu, výzkum a inovace. Každý rok jsou naší institucí vykazována data - údaje o výsledcích výzkumu a vývoje. Vždy do naší databáze musíme vykazovat práce našich pracovníků, kde musí být uvedeni všichni autoři ve správném pořadí, včetně jejich působiště. V současné době se objevil dotaz ohledně vykazování prací, kde působí náš pracovník jako investigátor, tzn. že není u práce uveden přímo v záložce autorů, ale v záložce "collaborators". Např. v databázi PubMed se pak u jména osoby objeví i práce, kde působil jako investigátor. Můj dotaz tedy zní, je možné považovat našeho pracovníka za autora - bylo by vůbec možné vykazovat takovou práci, kde figuruje jako investigátor, do informačního systému RIV?

Odpověď

Dobrý den,

Dle níže uvedeného zdroje investigátora do informačního systému RVVI vkládat nelze. Účelové zařazení autora mezi hlavní autorský kolektiv vede k vyřazení výsledku. Bohužel, přímo v metodice (viz. http://www.vyzkum.cz/storage/att/373C18E8F5E1311F5B8AF2BD17FAB115/M2013_v95.pdf ) jsme informaci k roli investigátora nenalezli.

Q: Je možné vykázat do IS publikaci, kde není autor z MU na publikaci uveden jako spoluautor, ale  pouze v roli "International Collaboration Investigator" a podobně?

A: Do formuláře k vložení nové publikace doporučuji tuto publikaci vyplnit s hlavním autorským

kolektivem, jak je uveden v publikaci, anebo v některé z databází. Domácího autora z MU, který je

uveden jako „collaborator“ lze zapsat do políček pod odkazem „Podřízení autoři“. Tato informace se

nepřenáší do RIV, proto ani nelze vykázat do RIV takovou publikaci, která neobsahuje domácího

autora z MU v hlavním autorském kolektivu. Účelové zařazení domácího autora z MU mezi hlavní

autorský kolektiv je nepravdivým údajem a povede k vyřazení výsledku.

Zdroj: https://is.muni.cz/do/phil/puci/RIV/FAQ-RIV.pdf

Prosím obraťte se přímo na rvv@vlada.cz (odkaz: http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=666 )