Řidičský průkaz

Text dotazu

Mohl by člověk, který má řidičák, učit řídit někoho, kdo ho nemá? mám na mysli, zda je legální vzít na vozovku jakožto neoficiální učitel někoho, kdo ještě nemá řidičský průkaz, šlo by si na to třeba udělat nějaký dokument, který by potvrzoval, že jsem například způsobilý někoho učit řídit nebo prostě jen tak, jestli by šlo nedostat pokutu za to, že u volantu sedí někdo, kdo ještě řidičák nemá?

Odpověď

Dobrý den,

na základě příslušného zákona, který se týka pravidel provozu na pozemních komunikacích, se domníváme, že není možné nechat řídit osobu, která nemá platný řidičský průkaz. V ČR snad ani neexistují dokumenty, které by opravňovali osobu s řidičským průkazem nechat "cvičně řídit" na silnici osobu bez ŘP.

V zákonu č. 361/2000 Sb, § 3 se píše:

(3) Řídit motorové vozidlo může pouze

a) osoba, která je držitelem příslušného řidičského oprávnění podle § 81, nebo

b) žadatel o řidičské oprávnění, který se pod dohledem učitele autoškoly 4) podrobuje výcviku v řízení motorového vozidla nebo skládá zkoušku z řízení motorového vozidla, nebo

c) osoba, která se pod dohledem učitele autoškoly 4) připravuje k přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel nebo skládá zkoušku v rámci tohoto přezkoušení 4a).

Celý text zákona naleznete např. na adrese http://zakony-online.cz/?s38&q38=all.

Výklad k problematice řízení bez ŘP je možné nalézt na různých webových stránkách, příkladem uvádíme:

* http://ridicske-prukazy.info/posouzeni-rizeni-bez-opravneni-prislusne-skupiny-podskupiny.html

* http://www.12bodu.cz/bodovany-prestupek-125c-1e-1.html

* http://www.12bodu.cz/rizeni-auta-na-silnici-bez-ridicskeho-opravneni---poradna-13691.html

V diskuzích se také zmiňuje případ, kdy se osoba bez ŘP průkazu učí jezdit na místě, které není pozemní komunikací, viz př. http://www.autoweb.cz/pozemni-komunikace-kde-jeste-plati-pravidla-a-kde-uz-ne/.

V případě nejasností Vám doporučujeme obrátit se spíše na experty dopravních situací - autoškoly (diskuze, poradna http://www.vsechny-autoskoly.cz/) či právní poradny (http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/; http://www.pravni-rady.eu/bezplatna-pravni-poradna-online).

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.08.2016 16:11

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu