Rh faktor jako rizikový faktor pro výskyt skupiny onemocnění

Text dotazu

Dobrý den,

6. 2. 2016 byla v pořadu Českého rozhlasu Meteor odvysílána reportáž o vlivu Rh faktoru na četnost výskytu některých onemocnění. Ráda bych si přečetla ty výčty, abych věděla, kde brát prevenci zodpovědněji :)

Odpověď

Dobrý den,

profesor Flegl napsal o svém objevu vlivu Rh faktoru na četnost výskytu onemocnění anglický článek, který je dostupný volně na internetu. Můžete si jej přečíst zde: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0141362.

Článek uvádí příklady nemocí, kterými v rámci provedeného výzkumu trpěli Rh negativní muži. Šlo například o duševní poruchy, poruchy pozornosti, dále alergie, krvácivost, anémie, osteoporózu, aj. Rh negativní ženy častěji trpěly ischemickými chorobami, diabetem 2 typu, některými druhy rakoviny, trombózou, skoliózou a dalšími. Článek také obsahuje tabulku, kde jsou uvedeny širší oblasti nemocí, nikoli konkrétní onemocnění.

Profesor Flegl vede výzkum evoluční psychologie, do kterého je možné se osobně zapojit. Na stránkách výzkumného týmu jsou uvedeny kontakty, kde je možné se na něj v případě dotazů obrátit.

Podařilo se nám na stránkách světové zdravotnické organizace dohledat tabulky, které uvádí výskyty nemocí podle zemí. Viz http://www.who.int/healthinfo/global_burden_disease/estimates/en/index2.html.

Rozdělení krevních skupin pak nabízí následující článek: https://dscblog.com/2012/03/31/who-are-your-blood-types-ancestors/.

V češtině se k tématu podařilo dohledat pouze stručné zprávy. Viz např. k vazbám nemocí na krevní skupiny: http://www.krevniskupiny.cz/krevni-skupiny-a-nemoci/ nebo tisková zpráva z Přírodovědecké fakulty o objevu prof. Flegla: http://www.scienceworld.cz/aktuality/rh-faktor-skutecne-souvisi-s-radou-chorob/.

Obor

Lékařství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.07.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu