rezidenční kurs

Text dotazu

Jaký je přesný význam pojmu "rezidenční kurs" ?

Odpověď

Dobrý den,

přesnou definici pojmu rezidenční kurz jsme bohužel nenašli. Domníváme se, že se jedná o kurz (školení) s ubytováním a intenzivní výukou např. cizímu jazyku. Společné ubytování a stravování účastníků bývá v areálu (často rezidenčním, podle toho, kde kurz je a kým je provozován), kde probíhá i výuka a to vše je  doplněno o přiměřený čas atraktivní relaxace. Většinou se jedná o výuku menší skupiny lidí, kteří tráví spolu téměř veškerý čas a o to intenzivněji vstřebávají nové poznatky, protože jsou všichni ve stejném prostředí, mají stejné zážitky, jsou spolu sžiti pro tu danou dobu kurzu. Definici bychom mohli zkusit odvodit z příspěvků na internetu, viz:

"Rezidenční kurzy se obvykle pořádají ve velkých areálech (např. areály internátních škol), ve kterých je vše na jednom místě, neboli v areálu děti bydlí a učí se, součástí jsou i velká a moderní sportoviště, např. kurty, hřiště a bazény. Strava je řešena formou plné penze a probíhá také v areálu školy, v případě výletu formou balíčku. Rezidenční kurzy jsou oblíbené ve větších městech, kde je náročné cestovat z rodiny do školy (např. Londýn, Brighton, Malta, New York, Florida atd.)."

"Jeden z významných dopadů mezinárodních školicích aktivit je skutečnost, že jsou velmi intenzivními emocionálními zkušenostmi. Intenzitu podporuje pobytové (rezidenční) uspořádání, skupinový proces a obsahy a metodologie školicích aktivit, které jsou orientovány na participaci, aktivní zapojení, sdílení myšlenek a pocitů, učení se z toho, co děláme, skupinovou práci a interkulturní učení. Vytvoření a facilitace intenzivní skupinové dynamiky je vzdělávacím přístupem, který využívá skupiny jako zdroje učení a posiluje proces interkulturního učení. Dalším prvkem je nadšení ze setkání a soužití s lidmi stejného smýšlení a s podobnou motivací z různých částí Evropy..."

Snad bychom mohli doporučit obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ , příp. Národní pedagogickou knihovnu J.A. Komenského http://npmk.cz/knihovna

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.07.2013 12:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu