revolver

Text dotazu

Jak vzniklo slovo 'revolver'? (nemá to něco společného se španělským 'volver' - vrátit?)

Odpověď

Dobrý den, v zásadě máte pravdu, základ obou slov bude stejný, a to latinský - od slovesa revolvere, které je složeno z předložky re- a slovesa volvere=obracet. V angličtině slovo revolver vzniklo ze slovesa revolve (otáčet (se), obíhat, kroužit) příponou (e)r, která je v takových případech běžná pro odvozování činitelských substantiv ze sloves. Tedy revolver znamená doslova otáčeč, což vyjadřuje, že jde o pistoli s otočným bubínkem.

Slovo revolve se do angličtiny nemuselo dostat přes španělštinu, často taková slova přicházela přes francouzštinu, ale to nejsme schopni ani v jednom směru doložit. Slovo revolve se v angličtině objevuje poprvé zřejmě v r. 1667, revolver v r. 1835, kdy jej tak nazval vynálezce této zbraně Samuel Colt (1814-1862).

Prameny:
Online etymologický slovník:
http://www.etymonline.com/index.php?search=revolver&searchmode=none.

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992.