revize fondu

Text dotazu

V soucasne dobe u nas probiha revize fondu. Dle poslednich predpisu ma byt ukonceny rocnik u periodik zarazen do prirustkoveho seznamu.Pokud jsme jednotlive Vol. vazali - automaticky jsme zarazovali vazane periodika do prirustkveho seznamu. Z financnich duvodu periodika nevazeme a uzavrene vol. jsem nezarazovali do prirustkoveho seznamu. Je nutne ukonceny rocnik nevazanych casopisu zaradit do prirustkoveho seznamu? Jak nakladat s rocnikem u ktereho chybi jedno nebo dve cisla v ramci revize ? Dekuji za odpoved a radu.

Odpověď

Vážená paní kolegyně, neexistuje žádná povinnost knihařsky vázat monografie nebo periodika v knihovnách. Běžně se periodika ukládají i do krabic,do desek se stužkami apod. Znamená to tedy,že bez ohledu na způsob ochranného obalu jsou ucelené ročníky zapisovány do přírůstkového seznamu. Stejně tak jsou zapisovány i když chybí jedno nebo dvě čísla. Tento fakt je však třeba vyznačit v přírůstkovém seznamu, na titulní list 1.čísla a do informací pro čtenáře. Rozhodující pro zapsání do přírůstkového seznamu a tím i uchovávání starších ročníků ve Vaší knihovně je, zda titul odpovídá odbornému profilu Vaší knihovny a zda čtenáři a knihovna má zájem i na starších ročnících.