řetězový prodej, keťas

Text dotazu

Dobrý den, prosím můžete vysvětlit pojem "řetězový prodej"; s tím má souviset i výraz "keťas" - z němčiny "die Kette" (řetěz).Zajímá mne,kdy toto vzniklo, jak to probíhalo, příp.jak bylo postihováno.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, pojem keťas, případně keťasina, keťasovat nebo keťasit skutečně vychází z německého výrazu Kettenhändler, tj. řetězový obchodník. Výraz keťas se objevil za 1. světové války.  Hanlivě byl takto označován zmíněný řetězový obchodník a později i (po)válečný spekulant a zbohatlík či lichvář.

Řetězový obchod charakterizuje Ottův slovník naučný nové doby jako zvláštní druh spekulačních obchodů - ponejvíce se zbožím denní potřeby- vzniklý za první světové války. Při rychlém vzestupu poptávky po zboží bylo zboží prodáváno nikoliv spotřebitelům, nýbrž na další prodej osobám, které nákup a prodej zboží prováděly, aniž zboží efektivně přejímaly. Opětovaným zařazováním nových, hospodářsky úplně zbytečných článků do distribučního řetězce se cena zboží neúměrně zvyšovala o spekulační zisky řetězových obchodníků. Z toho důvodu byl též řetězový obchod jako hospodářsky nezdravý státem všemožně potírán.

K období první světové války se vztahuje velké množství dokumentů, bohužel ne vždy jsou zahrnuty i podrobnější informace o zásobování potravinami a dalším zbožím v zázemí válčících států. Budeme ještě dále pátrat a o výsledcích hledání Vás budeme informovat.

použitá literatura:
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. s. 249. ISBN 80-7106-242-1.
* TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. 4.přeprac.vyd. Praha : Slovanské nakladatelství, 1952. s. 650.
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1978. s. 224.
* Příruční slovník jazyka českého. Díl II, K-M. V Praze : Státní nakladatelství, 1937-1938. s. 107.
* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k velikému Ottovu slovníku naučnému. Díl 3, svazek 1. Praha : Novina, 1934. s. 499.
* Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k velikému Ottovu slovníku naučnému. Díl 5, svazek 1. Praha : Novina, 1938. s. 586.