Retardované novogotické průčelí

Text dotazu

V knize Milana Špůrka Praha Mysteriosa jsem na straně 37 narazila při popisu vyšehradské basiliky Sv.Petra a Pavla na pojem "retardované novogotické průčelí". Jak tomu mohu rozumět?

Odpověď

Dobrý den,

slovo retardace, retardovaný,... nemusí být jen ve významu 'mentální retardace'. Termín se vyskytuje např. v matematice, chemii (skelný retardovaný polyester) i v architektuře.

retardace ‘zpomalení (vývoje, pohybu
ap.)’, retardovaný. Z lat. retardätiö
‘zdržení, meškání’ od retardare
‘zdržovat, meškať... od tardus 'zdlouhavý, pozdní'
Zdroj: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001.

Na vysvětlení pojmu uvádíme několik příkladů z literatury:

"Jak v Rakousku, tak i v českých zemích byla v té době živá tradice blokově utvářených staveb s masívními nečleněnými zdmi, ...Kdybychom tyto stavby posuzovali měřítky francouzské gotiky..., museli bychom je pokládat za projev nesmírně konzervativní, retardovaný a periferní, stojící stranou hlavních slohových proudů a tendencí...
Zdroj: KUTHAN, Jiří a kol. Česká architektura v době posledních Přemyslovců: města - hrady - kláštery - kostely. Vimperk: Tina, 1994.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:c0e471c0-7e6d-11e5-9cbd-5ef3fc9ae867

Setkali jsme se zde se stavbami neobyčejně slohově vyspělými.., jež poznamenalo i výstavbu ostatních, vesměs nenáročných venkovských kostelíků. Tam však byly nové slohové principy rozmělňovány, retardovány a přizpůsobeny duchu staré románské tradice...
Zdroj: KUTHAN, Jiří. Gotická architektura v jižních Čechách: zakladatelské dílo Přemysla Otakara II. Praha: Československá akademie věd, 1975.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:7017b390-966d-11e3-8b69-005056825209

Pro tento směr bylo v německé literatuře použito označení „redukovaná gotika“... Tuto "neklasickou" polohu středoevropské stavební tvorby nelze však interpretovat jen jako jev retardovaný a zahleděný do minulosti...
Zdroj: JANÁČEK, Josef. Umění doby posledních Přemyslovců. Roztoky u Prahy: Středočeská muzeum, 1982.
http://10.5.1.36:8080/search/handle/uuid:7fd45c70-2766-11e6-a344-5ef3fc9ae867