restaurování knih po povodních

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych psala absolventskou práci na téma \"restaurování knih po povodních\", avšak nemohu najít žádný kvalitní informační zdroj, ze kterého by bylo možné čerpat nebo někoho, kdo by mi v tomto ohledu pomohl. Jaká je základní literatura k tomuto tématu? Na koho bych se mohla případně obrátit?

Odpověď

Dobrý den,

v Národní knihovně jsou dostupné následující publikace o restaurování knih (pojaté s největší pravděpodobností obecně):
ĎUROVIČ, Michal a kolektiv. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Vyd. 1. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2002.517 s. -možnost prezenční výpujčky do studovny

Knihovna knihovnické literatury nabízí větší množství literatury určené k prezenční výpujčce. Za všechny uvádíme:

POLIŠENSKÝ, Jiří. Povodně a knihovny. In: Národní knihovna. Roč. 13, č. 4 (2002), s. 301-304. ISSN 0862-7487

KLEŇHA, David. Sušení ve vakuových baličkách .In: CASLIN 2003 : zvládání krizí a jejich následků. Praha : Státní technická knihovna a Národní knihovna ČR, 2003. ISBN 80-86504-10-7, 80-7050-439-0

VNOUČEK, Jiří. Restaurování knih : Změna přístupu . 1. vyd. Praha : Sdružení Umění a řemesla, 1996. S. 23 - 27 : obr

Více informací o restaurování na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Sprava_a_ochrana_fondu&%20submenu3=82

Konkrétně ochrana před povodní či následné záchranné práce na adrese http://www.nkp.cz/povodne/suseni.htm