Restaurování

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakým způsobem se restaurují staré, nalezené a vzácné knihy (např. Kosmova nebo Dalimilova kronika) a jak průměrně dlouho tento proces trvá? A kolik lidí na jedné takové knize může pracovat?

Odpověď

Dobrý den,

restaurování a konzervace vzácných písemných památek je nesmírně složitá a náročná činnost, která vyžaduje zodpovědný přístup při řešení problémů s těmito procesy souvisejícími, zejména pak při volbě strategie restaurátorského či konzervátorského postupu. Nevhodné či dokonce špatné rozhodnutí může mít v tomto směru nedozírné negativní následky nebo naopak dobře zvolený postup může ohrožený dokument zachránit před zničením či alespoň stabilizovat jeho stav a zabránit probíhající degradaci.

Při rozhodování a volbě metod je nezbytná spolupráce celé řady odborníků různých oborů. Kromě restaurátorů-konzervátorů to jsou zejména chemici-technologové a další výzkumní pracovníci z oblasti přírodních věd a samozřejmě i vědci různých historických disciplín.

Proces restaurování může probíhat po dobu několika měsíců, samozřejmě záleží na velikosti knihy a stupni jejího poškození. Restaurování menší knihy může trvat 2-3 měsíce, u velké knihy maximálně do jednoho roku.

Podrobnější informace o procesu a postupech restaurování knih jsou k dispozici na stránkách Restaurátorského oddělení Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/restaur/altnk.htm), případně můžete využít některý z níže uvedených pramenů či internetových odkazů:

* ĎUROVIČ, Michal a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha ; Litomyšl: Paseka, 2002. 517 s.: il.

* GREENFIELD, Jane. Books : Their Care and Repair. New York: H.W. Wilson, 1992. 8, 204 s.

* ARNOULT, Jean-Marie et al. La restauration des livres manuscrits et imprimés : principes et méthodologie. Paris : Bibliothèque Nationale, 1992. 96 s. : il. ; 24 cm. (Pro Libris). ISBN 2-7177-1865-6.

* JOHNSON, Arthur W. The Practical Guide to Book Repair and Conservation. London: Thames and Hudson, 1988. 111 s.

* MIDDLETON, Bernard C. The Restoration of Leather Bindings. Chicago: American Library Association, 1972. 19, 199 s. : il. (Library Technology Program Publication ; No. 18) (Conservation of Library Materials).

* LAVENDER, Kenneth. Book repair: a how-to-do-it manual / Kenneth Lavender. -- 2nd ed.. -- New York : Neal-Schuman Publ., 2001. -- 269 s. : il.. -- (How-to-do-it manuals for librarians. No. 107). ISBN 1-55570-408-5

* Konzervace Jenského kodexu. Praha : Panorama, 1986. 58 s : Foto. (Sborník Národního muzea v Praze. Řada C, Literární historie)

* Restaurování knižních památek. Část 1., Záchrana našeho dědictví. In: Print & Publishing. ISSN 1210-3187. Roč. 2, č. 4 (1993), s. 46-47.

* DVOŘÁKOVÁ, Jana. Restaurování Pražské bible. In: Informační bulletin Národní knihovny ČR. Č. 11(2004), s. 8-14.

* DVOŘÁKOVÁ, Jana. Restaurování Pražské bible z r. 1488. In: Bulletin plus. ISSN 1212-6195. Č. 2 (2004), s. 6-9.

* http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/restaurovani-knih-trva-mesice-knihy-se-koupou-i-znovu-siji/462866&id_seznam=561

* http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2004022136

* http://www.vkol.cz/cs/dokumenty/knihovni-obzor/ko-1997-1/clanek/kniha---jeji-restaurovani-a-konzervace/