reškunda

Text dotazu

Dobrý den!
Vzhledem k tomu, že se nemohu nikde dopátrat, co vlastně znamená zastaralé slovo "reškunda", obracím se na Vás se žádostí o co nejlepší vysvětlení tohoto slova. Je to pro mne dost důležité, protože mé okolí si myslí, že jsem si ho vymyslel a já si velice dobře pamatuji, že jsem o něm někde četl nějakou zmínku a dokonce jsme ho v zaměstnání kdysi používali v "hantýrkovém" slova smyslu a to jako nějaký výčet, účet, dlužní úpis anebo objednávku něčeho. Už se na to ale nepamatuji a proto potřebuji vědět, zdali to vůbec existuje anebo se to dříve používalo a v případě že ano, tak v jakém významu, popř. ve spojitosti s čím!

Odpověď

Dobrý den,

ve Slovníku jazyka českého Fr. Trávníčka, Praha : Slovanské nakladatelství 1950, jsem nalezli toto vysvětlení:

- slovo italského původu "reškonda" pochází z výrazu  risconto = loterijní stvrzenka.