rešerše na téma - akciová společnost

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak udělám rešerši na téma - akciová společnost z mého domova?

Odpověď

Dobrý den, pro rešerši jsou vám k dispozici některé on-line zdroje NK ČR a dalších institucí. Předpokládáme, že víte, že výsledkem rešerše je soupis bibliografických citací k danému tématu. Knihy a články si pak musíte vypůjčit ve své knihovně nebo jejím prostřednictvím.

Pro hledání knih můžete využít báze NKC (http://sigma.nkp.cz/F), v níž jsou zahrnuty české knihy na základě povinného výtisku (tedy teoreticky vše, co v češtině vyšlo). To ovšem platí pouze od r. 1995, starší publikace nejsou dosud kompletně převedeny do elektronické báze.
Hledat můžete tak,
- že do pole Předmět zadáte: akciové společnosti.
- totéž je dobré vyzkoušet v poli Kombinace slov z různých polí - získáte větší počet záznamů, které je třeba probrat, v některých případech ale něco navíc oproti předchozímu dotazu.

Dobré je také zkusit jiná klíčová slova podle vaší úvahy k tématu vhodná, popř. variovat: akciová společnost, akciov? společ? (otazník slouží jako volný znak).
Chcete-li dokumenty pouze v češtině, zadáte na začátku dotazu vlevo dole kód jazyka dokumentu CZE (nebo podle uvedeného seznamu jiný jazyk).
Výsledek můžete dále upravit pomocí pole ZPŘESNIT (dodatečná položka dotazu) nebo FILTROVAT (omezení na české knihy, podle data apod.).

Podobným způsobem můžete v bázi ANL (http://sigma.nkp.cz/F) vyhledávat články v českých časopisech od r. 1991.

U obou bází lze pak výsledky řadit podle různých kritérií (rok, název), když kliknete na podtržené záhlaví příslušného sloupce.

Záznamy lze stáhnout a uložit na počítač/ odeslat e-mailem:
- nejprve musíte vybrat zvolené záznamy - buď položkou vybrat vše, anebo zatrhnout jednotlivé záznamy;
- poté zvolíte Uložit/Odeslat a postupujete podle pokynů,
- formát záznamu je možné volit - Stručný záznam (citace) - vhodné pro přehlednost, nezabere mnoho místa; nebo Standardní zobrazovací - jsou uvedeny další údaje o dokumentu, které mohou pomoci při práci.

V bázi ANL jsou v některých případech v záznamech uvedeny linky na plné texty, které lze využít.

V oblasti ekonomie je dále možné využít zdroje virtuální knihovny Econlib.
http://www.econlib.cz/.