rešerše

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, podle které platné normy se zpracovávají rešeršní záznamy. Dále pak bych se chtěla zeptat, jaký je správný způsob uspořádání zdrojů v seznamu použité literatury.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

formální úpravu rešerší řešila norma ČSN 010198 (http://www.technicke-normy-csn.cz/010198-csn-01-0198_4_11.html) a ČSN 010191 (http://www.technicke-normy-csn.cz/010191-csn-01-0191_4_8.html ). Obě normy ovšem již nejsou platné a formální úprava rešerší není v současné době řešena žádnou normou.

 Úprava rešerší je tedy v současné době zcela na zpracovateli. Přesto se doporučují dodržovat některé zaběhlé a logické postupy. V případě řazení záznamů je třeba vycházet z toho, jaký způsob bude pro uživatele rešerše nejpřehlednější a nejužitečnější.

Záznamy se třídí podle druhu dokumentů, které se řadí abecedně podle jmen autorů - u více prací jednoho autora pak abecedně podle názvů. Záznamy je taktéž možné třídit podle chronologického hlediska (sestupně - od nejnovějšího záznamu ke staršímu či vzestupně - od nejstaršího záznamu k novějšímu).

Dále je možné záznamy třídit podle geografického hlediska - země vydání či jazykového hlediska - jazyk dokumentu.

Použitá literatura:

* PAPÍK, Richard. Strategie vyhledávání informací a elektronické informační zdroje. 1. vyd. Praha: Velryba, 2011. 192 s. Podnikání a management. ISBN 978-80-85860-22-1.