rešerše

Text dotazu

Dobrý den,jsem studentkou Vysoké školy zdravotnické a dostala jsem zadaný úkol,sehnat "rešerž" na téma Ošetřovatelská péče o ženy s karcinomem prsu ,na Vašich internetových stránkách jsem nic podobného nenašla,můžete mě prosím nějak nasměrovat? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,  rešerše je soupis literatury vztahující se k zadanému tématu a odpovídající případně i dalším kritériím (např. časové období, jazyk, druh dokumentu), kterou je třeba vyhledat v informačních zdrojích. Jedná se zejména o katalogy knihoven, článkové databáze (české i zahraniční), tištěné bibliografie apod. Většina zdrojů je dostupná na internetu, volně dostupné jsou katalogy knihoven nebo i některé bibliografické databáze. Plnotextové databáze bývají placené a přístup k nim je pro registrované uživatele omezen pouze na počítače knihovny, některé knihovny nabízejí i vzdálený přístup k databázím odkudkoli (prostřednictvím čtenářského průkazu).

Rešeršní služby poskytují také knihovny, nicméně ve většině případů se jedná o služby placené. Pokud je navíc zpracování rešerše předpokladem pro splnění studijních úkolů nebo pro zpracování závěrečné práce, mohou knihovny požadovat souhlas se zpracováním rešerše od vyučujícího nebo vedoucího práce.
 

Nejvhodnější zdroje k Vašemu tématu nabízí Národní lékařská knihovna zaměřená na lékařství a ošetřovatelství. Národní lékařská knihovna zpřístupňuje své zdroje v rámci portálu MEDVIK (http://www.medvik.cz), pro Vás důležitý zejména katalog knihovny
(http://www.medvik.cz/medvik/?library=ABA008) a bibliografie BMČ (http://195.113.87.237/bmc/). NLK také poskytuje přístup k různým zahraničním placeným  zdrojům, jejich přehled naleznete na adrese http://rx4jt8nl5k.search.serialssolutions.com/#databaze (plný přístup pouze z počítačů NLK nebo vzdáleně - nutný čtenářský průkaz knihovny). Dalším vhodným zdrojem pro oblast lékařství a ošetřovatelství je volně dostupná bibliografická databáze PubMed (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/PubMed/).

Pro vyhledání dokumentů k Vámi uvedenému tématu můžete využít i online zdroje Národní knihovny ČR, které jsou však zaměřené především na oblast společenských a humanitních věd - elektronický katalog NK ČR
(http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) a článková databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl). NK ČR rovněž nabízí řadu placených článkových databází (přehled na
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3) dostupných i přes vzdálený přístup (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu
3=104).

Pokud ještě se zpracováním rešerše nemáte zkušenosti, doporučovali bychom Vám nejprve navštívit knihovnu vaší školy, kde by Vám vysvětlili jak postupovat, jakým způsobem zadat dotaz a vyhledávat, jak rešerši zpracovat do finální podoby atd. Můžete případně využít i naši  studovnu Referenčního centra NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm), kde Vám rádi poradíme.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.10.2009 17:24

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu