relaxace

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla něco o relaxaci z psychologického hlediska a nějaké praktiky Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, relaxaci se věnuje poměrně velké množství knih i článků, velmi často je zde relaxace spojována se stresem a psychohygienou.

Z Elektronického katalogu NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) jsme vybrali následující knihy:

* PLEVOVÁ, Irena ; PUGNEROVÁ, Michaela ; URBANOVSKÁ, Eva. Olomouc : Univerzita Palackého, 2000. ii, 67 s. ISBN 80-244-0164-9. (obsahuje např.: Jacobsonova progresivní relaxace, autogenní trénink J.H.Schultze, Bensonova relaxační metoda, Ostův nácvik relaxace, relaxace a jóga, relaxace pomocí přístrojové techniky)
* NEŠPOR, Karel. Uvolněně a s přehledem : relaxace a meditace pro moderního člověka. Praha : Grada Publishing, 1998. 95 s. ISBN 80-7169-652-8. (obsahuje např.: relaxace v józe, autogenní trénink, buddhistická meditace, biofeedback, Bensonova relaxační odpověď)
* POHLER, Gerald. Relaxace a zdolávání stredu : praktický úvod do relaxačních metod. Praha : Ivo Železný, 1995. 117 s. ISBN 80-237-2401-0. (obsahuje např.:  Autogenní trénink, relaxační trénink podle Jacobsona, Bioenergetické relaxační cvičení, relaxace zaměřená na dech, hathajóga, relaxační a imaginační metoda podle Simona, relaxace meditací, relaxace biofeedbackem)
* WILSON, Paul. Základní kniha relaxačních technik : bezprostřední klid. Olomouc : Votobia, 1997. 330 s. ISBN 80-7198-274-1.
* KRASKA-LUEDECKE, Kerstin. Nejlepší techniky proti stresu. Praha : Grada, 2007. 114 s. ISBN 978-80-247-1833-0. (obsah na http://www.grada.cz/katalog/kniha/nejlepsi-techniky-proti-stresu_4356/)
* Relaxace. Havlíčkův Brod : Fragment, 2002. 224 s. ISBN 80-7200-613-4. (obsahuje např.:  masáže, dýchání, šiatsu, meditace, vizualizace, aromaterapie, autogenní trénink, biofeedback)
* DROTÁROVÁ, Eva ; DROTÁROVÁ, Lucia. Relaxační metody : malá encyklopedie.
Praha : Epocha, 2003. 247 s. ISBN 80-86328-12-0. (obsahuje např.: relaxační postupy na základě práce s tělem, na bázi dechových cvičení, relaxačně imaginativní metody, bleskové relaxace)

Další publikace si můžete sama v bázi NKC vyhledat, ve vyhledávacím formuláři stačí zadat dotaz relaxa?, dotaz můžete v Rozšířeném vyhledávání upřesnit pomocí jazyka dokumentu, roku vydání nebo dalšími klíčovými slovy.
Obdobně je možné vyhledat články v bázi ANL (http://sigma.nkp.cz/cze/anl).

Národní lékařská knihovna (http://www.nlk.cz) vytváří specializovanou bibliografii Bibliographia Medica Čechoslovaca, která je částečně volně dostupná na internetu (http://www.nlk.cz/nlkcz/uvod.php?id_m=114). Zde byste nalezla odborné články na téma relaxace. Z možností pro hledání v bibliografii Bibliographia Medica Čechoslovaca Vám můžeme doporučit "Vyhledávání" dokumentů zadáváním jednotlivých slov, dotaz můžete zadat např. relaxa? AND psycholo?.