Rejnička

Text dotazu

Dobrý den,
zajímala by mě etymologie slova rejnička. Prý by se mělo jednat o výraz plzeňského nářečí označující úzkou uličku. Je to pravda? A jaký je původ slova?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Dle dostupné literatury je rejnička zdrobnělina k rejna, rod ženský. Výraz pochází z nářečí.

Rejna=strouha nebo úzká hlubší cesta mezi dvěma pozemky; příčná ulička.

Dle Chodského slovníku: rejnička (ryjnička, rynička)= úzká ulička.

Použité zdroje

JINDŘICH, Jindřich a KOTAL, Josef, ed. Chodský slovník. Vyd. 1. Plzeň: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, 2007. 383 s. ISBN 978-80-86944-17-3.
HAJŠMAN, Jan. Plzeňsko-český slovník: pročpa tudlecto řikáme?. 2. doplněné vydání. Plzeň: Starý most, 2022. 189 s. ISBN 978-80-7640-031-3.
ČESKÁ AKADEMIE VĚD A UMĚNÍ. Příruční slovník jazyka českého. Díl IV. Část 2., Průsvitněti-Ř. V Praze: Státní nakladatelství, 1944-1948. xiv, 1171 s.