registrace v NK ČR a služby

Text dotazu

Dobrý den. Mám několik dotazů:
1) Kolik stojí registrace a následné členství?
2) Je nutné být registrován při hledání, i historických, článků z novin?
3) Co musím udělat abych si vyhledaný článek mohl přečíst nebo vytisknout?

Odpověď

1. Kolik stojí registrace a následné členství?
Registrační poplatek ve výši 100 Kč Vás opravňuje k využívání všech nabízených služeb Národní knihovny po dobu 1 roku. Osoby starší 70 let mohou využívat služeb NK ČR zdarma (s výjimkou Studovny vědeckých pracovníků).

2. Je nutné být registrován při hledání článků z novin?
Při vyhledávání článků v tištěných článkových bibliografiích, které jsou volně dostupné ve studovnách není registrace nutná - pro vstup do studovny alepotřebujete alespoň jednodenní vstupenku (poplatek 10 Kč). Pokud si chcete dokumenty objednávat z knihovních skladů (což je v případě starších dokumentů pravděpodobné), je již nutné být registrovaným čtenářem.

Volně dostupná je také bibliogarfická báze ANL, v níž lze najít i plné texty některých článků (http://sigma.nkp.cz/F/ - báze ANL)

3. Co musím udělat, abych si vyhledaný článek mohl přečíst nebo vytisknout?
V tomto případě záleží na typu zdroje, v němž je článek uveden. Pokud se například nachází v elektronické formě v některém z naskenovaných deníků na portálu Kramerius (dostupný např. v Referenčním centru NK ČR), stačí si jej na některém z volně přístupných počítačů v NK ČR zobrazit a vytisknout (volně přístupné počítače s možností tisku naleznete ve studovnách NK ČR).
Pokud se však článek nachází v klasické papírové formě, je nejdříve nutné si z knihovních skladů objednat noviny, časopis, ve kterém byl vytištěn (dostupnost jednotlivých ročníků ověříte v elektronickém katalogu NK ČR http://sigma.nkp.cz/F - báze NKC, popř. v naskenovaných katalozích NK ČR http://katif.nkp.cz/ - doporučujeme v tomto katalogu ověřovat to, co nenaleznete v elektronickém katalogu).
Objednané noviny Vám budou vyexpedovány do příslušné studovny NK ČR, kde Vám kolegové sdělí, jak dále postupovat v případě zájmu o zhotovení kopií (způsob pořízení kopií se v jednotlivých studovnách liší).

Knihovní řád Národní knighovny ČR i s ceníkem najdete na adrese: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Knihovni_rad&submenu2=117
Pokud máte zájem o další informace, doporučujeme Vám kromě služby Ptejte se knihovny podrobně prostudovat webové stránky Národní knihovny ČR (www.nkp.cz), případně se obrátit přímo na pracovníky NK ČR (Informace v Hale služeb, Referenční centrum NK ČR).

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.02.2008 11:50

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu