registrace, ochranná známka, autorské právo

Text dotazu

Pokud vydám básnickou sbírku vlastním nákladem skupiny autorů do knihoven určených zákonem, vznikne tím registrace či ochr. známka názvu sk. autorů, i když nejde o oficiální sdružení.

Odpověď

Vážený pane, ve vašem dotazu se zřejmě do jisté míry protínají dvě věci. Jednak autorský zákon: podle něj vzniká autorské právo okamžikem, kdy je dílo "vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě" (viz zákon 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským, §9) . Což se vztahuje např. na rukopis, takže dílo nemusí být ani zveřejněno a vydáno.
Zřejmě se ptáte na trochu odlišnou věc: na název skupiny by se vztahoval zákon o ochranných známkách (441/2003 Sb. zákon o ochranných známkách) - vznik práva je tu z velké části vázán na registraci (viz §2 uvedeného zákona). Případ, na který se ptáte, je poměrně neobvyklý, není zvykem registrovat básnické skupiny. Pokud ostatně vznikají spory o to, kdo je pravým vlastníkem názvu, často se odehrávají mezi členy, kteří skupinu zakládali. Má-li pro vás věc vážný význam, obraťte se spíše na právníka, který by vám přesně vysvětlil jak se věci mají. Knihovna k tomu kompetentní není.
Z naší strany: povinné výtisky byste měl odevzdat. Na jejich základě vznikají bibliografické záznamy, které přejímají další knihovny a třeba také mezinárodní bibliografie. díky tomu (např. podle autora, žánru, názvu a klíčových slov popisujících téma knihy) mohou pak čtenáři knihu vyhledávat v elektronických katalozích. Je to v současnosti jedna z důležitých cest, jak se ke knize dostat. Samozřejmě může takový záznam sloužit jako určitý doklad pro eventuální spor. Můžete tak např. doložit, že jste název použil dříve apod.
Znění zákonů najdete např. na stránkách portálu veřejné správy :
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/699/place .