Registrace do knihoven

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, zda má čtenář právo se
zaregistrovat v kterékoliv knihovně v ČR? Stalo se mi, že mi v nejmenované
knihovně odmítli vystavit průkaz s tím, že tam nemám trvalé bydliště a že
jsem z jiného města. Je to možné? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pravidla pro registraci v knihovně se řídí vždy knihovním řádem příslušné knihovny. V ČR neexistuje jednotný předpis, který by tyto podmínky určoval ani jednotná praxe v této věci (pro registraci v Národní knihovně vyžadujeme platný doklad totožnosti - pro možnost absenčního půjčování svazků pak platný doklad totožnosti s adresou pobytu v ČR, existují ovšem knihovny, které požadují splnění dalších podmínek, např. prokázání se platným indexem dané VŠ v případě některých fakultních knihoven). Pokud tedy pochybujete o oprávněnosti zamítnutí registrace konkrétní knihovnou, vyžádejte si její knihovní řád a zkontrolujte, jestli v něm opravdu existuje podobný předpis.