registrace

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, jakým způsobem se zaregistrovat jako čtenář do
národní knihovna. Potřeboval bych prostudovat několik starých časopisů.
Stačí k vám osobně zajít a ihned mohu periodika studovat?

Odpověď

Dobrý den,

pro registraci v Národní knihovně ČR je nutná Vaše osobní návštěva v knihovně, registrace se provádí v Hale služeb NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_hala_sluzeb.htm), podmínkou vydání čtenářského průkazu je vyplněný evidenční list, průkaz totožnosti a zaplacení registračního poplatku (100,- + 10,- Kč za vystavení průkazu, odkaz na ceník: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_cenik.htm#1 ).

Průkaz platí 1 rok od data registrace s možností prodloužení.

K okamžitému studiu je bohužel v NK ČR volně přístupná pouze malá část fondu. Většinu dokumentů je nutné objednat ze skladiště, expedice ze skladu přímo v budově Klementina trvá zhruba 2 hodiny.

Pokud máte zájem o studium starších periodik, doporučili bychom Vám nejprve nahlédnout do digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), kde je velká část starších a ohrožených periodik z fondu NK ČR dostupná v plném textu v digitalizované podobě. Kramerius můžete využít z kteréhokoliv počítače (tedy i mimo budovu NK ČR), avšak v souladu s autorským zákonem mohou být plné texty některých periodik dostupné pouze z počítačů NK ČR (s vydáním po r. 1880). Přístup do systému Kramerius je v NK ČR možný např. ve studovně Referenčního centra (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm ), ale také např. v Hale služeb (zde není nutná registrace).

Pokud byste požadované časopisy v systému Kramerius nenalezl, je nutné je objednat v tištěné podobě pomocí některého z katalogů, ať už elektronicky nebo pomocí objednacího lístku. Pro vyhledání periodik můžete použít elektronický katalog NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ), údaje o výpůjčce jsou dostupné pod ikonou Exempláře, dále naskenované katalogy Katif

(http://katif.nkp.cz ) - z obou typů katalogů je možné svazek ihned objednat

ke studiu; případně lístkové katalogy (k dispozici v Hale služeb).

Periodika jsou poté expedována k prezenčnímu studiu do studovny, kde Vám budou vydána na základě čtenářského průkazu. Z periodik je možné rovněž zhotovovat kopie, buď samoobslužně, pokud to povaha a formát dokumentu dovoluje, nebo na objednávku.

Základní informace o registraci, vyhledávání v katalozích a výpůjčkách v NK ČR naleznete na následující adrese:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 . V případě potřeby Vám rádi poradí a pomohou pracovníci u Informačního pultu v Hale služeb nebo ve studovně Referenčního centra.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.12.2009 10:57

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu