regionální mutace deníku

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, zdali za první republiky vycházely deníky v regionálních mutacích a jak se případně lišily. V České retrospektivní bibliografii jsem našla rozdílné záznamy o místě vydání u titulů České slovo (Praha a Moravská Ostrava) a Polední slovo (Praha a Moravská Ostrava). Při dotazování Moravské zemské knihovně mě web přesměroval na tuto stránku. Mohli byste mi prosím poradit? Děkuji a přeji pěkný den

Odpověď

Dobrý den,

v období první republiky byl tisk velmi úzce provázán s politickými stranami. Před zavedením a rozšířením rozhlasového vysílání se jednalo o jediný zdroj aktuálních informací. „Deníky vycházely v několika vydáních denně a často i v několika mutacích; v nich se měnila strana s místními zprávami a vydání určené pro vydávající město bylo vytištěno jako mutace poslední.  Pokud mutace nesla jiný název odlišný od vedoucího listu, šlo o hlavičkový list.“

(Zdroj: KUBÍČEK, J. Česká retrospektivní bibliografie. sv.2.  s. 7.)

„Večerní České slovo  vycházelo jako první český list v regionálních mutacích, kdy poslední strana obsahovala místní zprávy. Byly to mutace pro Kladno, Plzeň, Most, Hradec Králové, Pardubice, Náchod, Havlíčkův Brod, Mladou Boleslav, Tábor, České Budějovice a Klatovy. V těchto českých městech zřídil Melantrich také filiální redakce a administrace. Na Moravě vydával Malantrich ranní České slovo v Ostravě, Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí, v Opavě a Těšíně. V řadě mutací se vždy vyměňovala jedna strana místních zpráv a ostatní strany se tiskly ze stejných matic v celém nákladu.“

 (Zdroj: KUBÍČEK, J. Česká retrospektivní bibliografie.sv. 2.  s. 15.)

Hlavičkové mutace vycházely například k deníkům Právo lidu (Přítel lidu, Moravský Přítel lidu) a Rudé právo (Rudá zář).

Podrobnější informace k deníkům, které vycházely mezi lety 1919 – 1945, naleznete v bibliografii:

KUBÍČEK, Jaromír, ed. a kol. Česká retrospektivní bibliografie. Řada 1, Noviny., Noviny České republiky 1919-1945. Brno: Sdružení knihoven ČR, 2004. 2 sv. (446, 276 s.). ISBN 80-86249-27-1.