regiment Gemingen

Text dotazu

Kdo nebo co byl vojenský/útvar - organisace/ regiment Gemingen,rakouské armády? Je známo kde operoval v době kolem roku1850 až 1870.Kdo byl v té době vrchní velitel tohoto vojenského uskupení a zda existují, a kde, seznamy příslušníku tohoto útvaru z doby výše uvedených let ?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo zjistit informace o útvaru Gemingen. Nalezli jsme pouze několik údajů o 21. pěším pluku Gemmingen, bohužel však nedokážeme určit, zda jde o útvar, který Vás zajímá.
Pod císařským praporem : historie habsburské armády 1526-1918. Praha : Elka Press, 2003. 555 s.
- s. 200 - tabulka Pěší pluky a jejich doplňovací okresy v roce 1792 pěší pluk č. 21 - název: Gemmingen - doplňovací okres: Bydžov - posádka: Alt Breisach

číslo: 21 - název: Gemmingen Gyulay (ab 1810) - území: Böhmen - posádka:
Gitschin (1806), Königgrätz (1810) - barva odznaku (pravděpodobně): Meergrün
- barva knoflíku: Gelb

 Z knihy "Válka 1866, běda poraženým" vyplývá, že Gemmingen byl velitelem a majitelem 21. pluku:

Citace z knihy: "V zimě 1792-1793, v takzvané válce první koalice, nastoupil 21. pěší pluk, jemuž nyní velel baron Gemmingen (majitelem byl v letech 1778-1808), vstříc Francouzům do blízkosti Trevíru."

Dále bychom Vám mohli doporučit obrátit se na Vojenský historický ústav (http://www.vhu.cz/), Vojenský historický archiv
(http://www.vuapraha.army.cz/) a v Rakousku Kriegsarchiv (http://www.oesta.gv.at/site/5001/default.aspx).

Z fondu NK ČR Vám můžeme ještě doporučit schematismus, který mimo jiné obsahuje informace o důstojnících 21. pěšího pluku. Schematismus vycházel každoročně. V digitalizované podobě jsou schematismy dostupné prostřednictvím digitální knihovny Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/

Pro příklad uvádíme strukturu informací o pluku z ročníku 1855:

Militär-Schematismus der österreichischen Kaiserthums. Wien : K. u k. Hof- und Staatsdruckerei, Mai 1855. s. 225-227.
signatura: 56 C 1/1855

21. Infanterie - Regiment
Haupt- Werbbezirks- , dann Depots- und Rechnungskazel Station: Czaslau

1733 errichtet, Colmenero, Carl Gr., GM.; 1734 Schulengurg-Oeynhausen, Ludwig Ferdinand Gr., FZM.; 1754 Arhemberg, Carl Herzog, FM.; 1778 Gemmingen und Hohenberg, Sigismund Freih., FZM.; 1808 Rohan, Victor Prinz, FML.; 1810 Gyulai v Máros-Németh und Nadaska, Albert Gr., FML; 1835 Paumgartten, Johann Baptist Freih. v., FML.; 1849 Schwarzenberg, Felix Fürst, FML.;
1852 Leiningen-Westerburg, Christian Gr., FML

jmenovitě jsou uvedeni důstojníci v následujících pozicích: Stabs-Officiere, Hauptleute 1. a 2.Classe, Oberlieutenants, Unterlieutenants 1. a 2.Classe, Vom Stabe