referenční služba Ptejte se knihovny

Text dotazu

Dobry den, som ziackou stvrteho rocnika Skoly knihovnickych a informacnych studii v Bratislave. Robim maturitnu pracu na temu Referencne sluzby. Velmi ma zaujala sluzba ktoru poskytuje Vasa kniznica. Chcela by som sa spytat ake mate skusenosti s touto kooperativnou referencnou sluzbou, ci su pouzivatelia dobre informovani o tejto sluzbe. Za odpoved vopred dakujem.

Odpověď

Dobrý den, služba Ptejte se knihovny neposkytuje pouze NK ČR, je to kooperační služba více jak 40 českých knihoven - seznam knihoven na http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny
O službě bylo napsáno několik článků jednak pracovníky naší knihovny a jednak i dalšími účastníky či uživateli/zájemci - jejich seznam naleznete na http://www.ptejteseknihovny.cz/o-teto-sluzbe - tyto články jsou jedním z druhů propagace. Zapojení knihoven do služby je dvojí, aktivní - viz výše odkázaný seznam, nebo pasivní - v tomto případě jde o umístění loga služby na stránce knihovny, seznam knihoven s odkazem není k dispozici. Služba PSK je odkázána z dalších knihovnických serverů a služeb, např. z portálu Knihovny.cz nebo je součástí nabídky SFX přidaných služeb JIB. Dále jsou využívány standardní druhy propagace - leták, školení, atd. O tom, zda je služba dobře propagována a uživatelé dobře informováni rozhodují uživatelé, vzhledem ke statistikám dotazů, jejichž počet neustále roste, se dá říci, že ano.
Téma "zkušenosti se službou" je široké a může být na něj pohlíženo z různých úhlů, pokud máte zájem, prosím, zašlete seznam konkrétních otázek, na které Vám odpovíme. Obecně lze říci, že typ služby určený pro širokou veřejnost, tedy především pro ty, kteří knihovnu zatím nevyužívají, je potřebný, a to nejen z důvodu propagace knihovny/knihoven jako celku, ale i vzhledem k měnícím se funkcím knihovny a prostředí, ve kterém se pohybují. Ohlasy na službu jsou kladné, především i zásluhou archívu dotazů a odpovědí, který využívají nejen pracovníci mnohých knihihoven, ale i jednotliví uživatelé.