referátník

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

co je to prosím referátník? Pojem se používá v souvislosti se spisy na úřadech.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Výklad pojmu referátník přikládáme níže:

referátník, referátní arch, Referatsbogen: 1. zápis se zprávou referenta o projednané věci, zpravidla s návrhem vyřízení; 2. záznam o přidělení kusů referentům

Další trošku jiný výklad podává Kuntová v dokumentu Správa dokumentů v praxi. Referátník definuje jako spisovou obálku (referátník), která je vytvořena ke spisu, do níž je možno vkládat  (popř. z ní vyjímat) jednotlivé dokumenty a na niž se provádějí záznamy o vyřizování a oběhu spisu.

Referátníkem tedy je buď průvodní list, anebo spisová obálka se stejným číslem jednacím, jaké má samotný spis.

Použitá literatura:

* ROUBÍK, František, ed. et al. Slovníček archivní terminologie. [Praha]: Ministerstvo vnitra, 1954. 47 s.

* KUNTOVÁ, Olga a KUNT, Miroslav. Správa dokumentů v praxi: spisové služby a účetnictví. Ostrava: Montanex, 2002. 171 s. ISBN 80-7225-078-7.

* BITTNER, Ivan et al. Spisová a archivní služba ve státní správě, samosprávě a v podnikatelské sféře. 1. vyd. Praha: Linde, 1998. 211 s. ISBN 80-7201-142-1.