ředitel, etymologie

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, proč se ve slově ředitel píše \"e\" (ředitel) a ne i (řiditel). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

výraz ředitel vzniklo od slova "řád", ze kterého pochází jednak staročeské řiediti (novočesky říditi) s odvozeninami jmennými řidič, ředitel a slovesnými naříditi = svým nařízením něco nakázati, naporučiti; poříditi, podříditi = pod své řízení uvésti; vyříditi apod. Z jakého důvodu se však ve slově ředitel používá písmeno "e" a ne "i" jsme bohužel nezjistili. Můžeme se pouze domnívat, že to mohlo být např. kvůli snazší výslovnosti nebo aby nedocházelo k záměně se slovem řidič.

Odpověď Vám spíše poskytne Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Zdroj:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.