řečtí titáni

Text dotazu

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, kolik bylo řeckých titánů? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

DObrý den,

V nekterych encyklopediich jsou pouze jmenovani vybrani Titani, ale jejich celkovy pocet neni uvaden. Podle nize citovanych zdroju byl celkem 12 Titanu:

NEŠKUDLA, Bořek. Encyklopedie řeckých bohů a mýtů. Praha : Nakladatelství Libri, 2003. s. 212-213. ISBN 80-7277-125-6 Titáni byli starší generací bohů, deti Gaie a Úrana... Podle Hésioda bylo Titánů dvanáct, šest synů a šest dcer: Hyperión (otec Slunce, Měsíce a Jitřenky), Iapetos (Prométheův otec), Koios (matka Létó), Krios, Kronos, Mnémosyné, Ókeanos, Pallas (otec Niké), Perses (otec Hekaty), Foibé, Rhea (matka bohů), Téthys, Theia (žena Hyperióna), Themis. Jejich jména jsou směsí řeckých jmen, neřeckých (Ókeanos, Iapetos, Kronos) a abstrakcí (Themis-Zákon, Mnémosyné-Paměť). Za Titána bývá považován i Prométheus, syn Titána Iapeta, nebo Atlas.

Lexikon der alten Welt. Zuerich : Artemis Verlag, 1965. s. 3095 Okeanos, Tethys, Koios, Krios, Hyperion, Japetos, Theia, Rhea, Themis, Mnemosyne, Phoibe, Kronos