Realismus 19. a 20. století

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se liší dnešní pohled autorů řadící se k realismu od autorů tvořící v 19. století a počátkem 20. století.
Popřípadě, kde mohu sehnat informace zabývající se tímto tématem.

Odpověď

Dobrý den,

odborné literární encyklopedie/slovníky ani publikace zabývající se současnou literaturou bohužel přímo o realismu v dílech dnešních autorů nehovoří. Bližší informace k tomuto dotazu by Vám mohly poskytnout spíše odborné instituce jako např. Ústav pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz).
Pokusili jsme se k této tematice vyhledat relevantní literaturu, domníváme se, že byste alespoň částečné informace mohla nalézt v následujících
dokumentech:

Z elektronického katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

* IVAŠEVA, Valentina Vasil'jevna. Nové podoby realizmu v západných literaturách. Bratislava : Pravda, 1988. 332 s. (Človek a umenie).
 * Literatury států kapitalistických - stol. 20.,2.pol. - realismus - studie
 * Realismus - literatury států kapitalistických - stol. 20.,2.pol. - studie

* Autenticita a literatura : sborník referátů z literární konferece 41.
Bezručovy Opavy (16.-17.9.1998) / Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity, Slezské zemské muzeum. Praha : Ústav pro českou literaturu AV ČR ; Opava : Slezská univerzita : Slezské zemské muzeum, 1999. 143 s. ; 25 cm ISBN 80-85778-24-6 (Ústav pro českou literaturu AV ČR : brož.). ISBN 80-7248-031-6 (Slezská univerzita : brož.). ISBN 80-86224-07-4 (Slezské zemské muzeum : brož.)
 * realismus v literatuře * autobiografie * česká literatura -- 1918-  * sborníky konferencí

* AUERBACH, Erich. Mimesis : zobrazení skutečnosti v západoevropských literaturách. Praha : Mladá fronta, 1998. 479 s. ; 22 cm. ISBN 80-204-0738-3.
 * realismus v literatuře * světová literatura -- rozbory * studie

* BARRISH, Phillip. American literary realism, critical theory, and intellectual prestige, 1880-1995 [elektronický zdroj]. Cambridge: Cambridge University Press, 2001. x, 213 p. ; 24 cm. ISBN 0-521-78221-X.
 * americký román * realismus v literatuře * Spojené státy americké * elektronické knihy
- jedná se o elektronickou knihu z licencované databáze ebrary Academic Complete (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#ebrary),
bibliografický záznam naleznete ve výše zmíněném el. katalogu NK ČR s odkazy na plný text knihy (v plném rozsahu dostupné pouze registrovaným uživatelům NK ČR, kteří mají platný čtenářský průkaz; databázi je možné využívat i prostřednictvím vzdáleného přístupu -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=vzdal_pristup.htm)

Z článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (od r. 1991, http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

* TRÁVNÍČEK, Jiří. Je realismus passé? In: Host. ISSN 1211-9938. Roč. 19, č.
2 (2003), s. 31-34
* realismus (literatura)

Z databáze Bibliografie české literární vědy (od r. 1961) Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio):

* MIKULÁŠEK, Alexej. O modernosti realismu - Blíženci Zeno Dostála. In: Haló noviny. Roč. 5, č. 138 (14.6.). 1995. S.9.
[Recenze.]

* HARÁK, Ivo. Kniha dokumentárního realismu. In: Severočeský regionální deník. Roč. 5, č. 17 (20.1.). 1995. S.8
-> Přechodná adresa. [próza] / Jaromír Šavrda. - Ostrava, VMCG
[Recenze.]

* BRYCZ, Pavel. Jak se píše magický realismus : Cesta spisovatele Ajvaze do Druhého města. In: Dotyk. Roč. 5, č. 4 (srpen - září), s. 54-55. - 1999) [Výběr z názorů M. A. na literární tvorbu; v rubrice Rukověť.]

* ŠTIPL, Zdeněk. Román kapitalistického realismu? In: Tvar. Roč. 11, č. 6 (23. 3.), s. 20. 2000.
[Recenze.]
-> Podobnost čistě náhodná [próza] / Karel Franczyk. - Alpress

* PAVERA, Libor. Realismus a antirealismus v literatuře. In: Noviny Slezské univerzity. Roč. 9, 2003/2004, č. 2 (únor), s. 39. 2004.
[Referát o konferenci pořádané Pedagogickou fakultou Univerzity Konštantíma Filozofa v Nitře.]
-> Realizmus a antirealizmus v literatúre [konference], 26.11.2003

* ŠERLAIMOVA, Svetlana. O súčasnom chápaní tradície. In: Romboid. Roč. 21, č. 4. 1986. S.44-50 [Úryvek ze studie "Co je hlavní v realismu" (Voprosy literatury, 1985, č.41) o současném románu a jeho vztahu k tradici žánru; mj. o: Pluhař Zdeněk, V šest večer v Astorii, Praha 1982; s úvodní poznámkou.]