Rčení "strčit si něco za klobouk"

Text dotazu

Hezky den,

nevite prosim, proc se rika "strcit si něco za klobouk" a jak to vzniklo?

Diky, jk

Odpověď

Dobrý den,

'ať si to strčí za klobouk' -  (tvar obecné češtiny, expresivní, citový výraz; ob. expr.) =  (strohé odmítnutí) není to k potřebě

Zdroj: Slovník spisovného jazyka českého. Praha: Academia, 1989.

Často používané, ve významu - to je nanic, nic podstatného, jen na ozdobu; (že by mělo souvislost s pírkem za kloboukem myslivců? Myslivci si za klobouk připínali pírka (např. sojčí, sojčí pírko za kloboukem), trofeje atd. Někteří je chtěli napodobovat – být zajímavými. Příklad ze starší literatury . "Řečník si strčil za klobouk zelenou ratolest. Ale stejně mu nepomohla,

nezaujal, neuspěl, jen se předvedl. "

Negativní význam, vyjadřuje odmítavý postoj k cizí radě  nebo nepotřebné věci. Stejný význam mají i vyjádření: jít k šípku, jít s něčím do háje, do p.....

Čerpáno z: https://www.odpovedi.cz/otazky/strcit-si-to-za-klobouk-jak-to-vzniklo

Pro více informací doporučujeme obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ .