rčení o slunci a mracích

Text dotazu

Prosím o vyhledání lidových rčení se slovy: slunce a mraky. Mohou být obě v jednom rčení i zvlášť. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, existuje velke mnozsti prislovi se slovy slunce (slunicko, slunko) nebo mrak (mraky, mracno) a neni mozne Vam je opisovat. Smyslem sluzby Ptejte se knihovny je doporucit literaturu, zdroj informaci.
V knize BITTNEROVA, Dana, SCHINDLER, Franz. Ceska prislovi. Soudoby stav konce 20. stoleti. Praha: Karolinum, 1997. Soucasny stav znalosti prislovi obyvatel Ceske republiky je celkem 5738 (vyplyva z vyzkumu pracovniku Univerzity Karlovy a Ceskoslovenske akademie ved).
Napr.: Pro jedno kviti slunce nesviti.
       Z kazdeho mraku neprsi.
O prislovich vyslo nekolik knih v prubehu let, doporucuji napr. BACHMANNOVA, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to rekne jinde. Ceska prislovi a jejich jinojazycne protejsky. Praha: Euromedia Group, 2007.
Napr.: I z maleho mracna velika bourka byva.
       Po desti slunce jasneji sviti.
       Spatna ta hospodyne byva, kterou slunce pod perinou vida.