Rčení "To je kos!"

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co znamená rčení: "To je kos!" (M. Kubátová, Krakonošův hernec).
Děkuji :)

Odpověď

Dobrý den,

‚To je kos‘ – význam chytrák, přeneseně bystrý, rychlý, šikovný, vtipný; stejné mají i v některých jiných jazycích, např. v němčině:

kos                                    er ist ein Schlaukopf
to je kos                            er ist ein Schlaumeier, zast.
(chytrák)                           er ist ein gewitzter Bursche, zast.
Zdroj: SCHÖNOVÁ, Ludmila. Jak se to řekne německy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1980, s. 361. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c44a9830-fcfb-11e2-9584-001018b5eb5c

Zvukomalebné, rýmuje se v mnoha hlavně dětských popěvcích.

Tzv. škádlivkami se děti žertovně, s komickou nadsázkou vysmívaly charakterovému nedostatku nebo směšnému chování či jednání konkrétní osoby.
Např. : Ten náš Vašek, / to je kos, / prodal boty, / chodí bos.

Čerpáno z: TOMAN, Jaroslav a Jihočeská univerzita. Vybrané kapitoly z teorie dětské literatury. České Budějovice: Pedagogická fakulta JU, 1992, s. 59. ISBN 80-7040-055-2. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:301526c0-300e-4a27-9cb9-fed2916272ae