rčení

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na význam rčení/přísloví: "Po všem h*vno jen po včelách med"
Předem děkuji za jakoukoliv odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

úsloví  "po všem h*vno jen po včelách med" je pravděpodobně pouze krajové  či nepříliš rozšířené, neboť není zmíněno v žádném nám dostupném slovníku české frazeologie a idiomatiky.

S dotazem na výklad rčení se můžete zkusit obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/

Použité zdroje:

* DVOŘÁKOVÁ, Sylva a HRZAL, Slávek. Vrabec v porcelánu, slon v hrsti. České vyd. 1. Praha: Jan Vašut, 2000. 136 s. ISBN 80-7236-126-0.

* MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice: (tematický frazeologický slovník I). Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 1999. 161 s. Spisy Filozofické fakulty Ostravské univerzity = Scripta Facultatis philosophicae Universitatis Ostraviensis; č. 124. ISBN 80-7042-537-7.

* MRHAČOVÁ, Eva, HARTUNG, Jürgen a JANDOVÁ, Eva. Pojmenování zvířat v české a německé frazeologii a idiomatice: česko-německý slovník = Tierbezeichnungen in der deutschen und tschechischen Phraseologie und Idiomatik: deutsch-tschechisches Wörterbuch. Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 2000. 223 s. Universum; sv. 1. ISBN 80-7042-568-7.

* MRHAČOVÁ, Eva a PONCZOVÁ, Renáta. Zvířata v české a polské frazeologii a idiomatice: česko-polský a polsko-český slovník. Vyd. 1. V Ostravě: Filozofická fakulta Ostravské univerzity, 2003. 268 s. ISBN 80-86101-75-4.

*  Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1. vyd. Praha : Academia, 1983.

*  ZAORÁLEK, Jaroslav.  Lidová rčení. 4. vyd., V nakl. Academia 2.  Praha : Academia, 2000. ISBN   80-200-0824-1.

*  Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov.  2., rozš. vyd.  Praha : Maxdorf, c2006. ISBN   80-7345-098-4.

* http://www.ujc.cas.cz/