Rčení

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych vědět význam těchto rčení: - pracovat jako kat, - nasadit všechny páky. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,
páka, pákou... hybný přístroj
nasadit všechny páky = užít všech prostředků, všeho možného vlivu
Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Pracovat, dělá jako ďas, dělá/snaží se co může; dělá, co je v jeho silách; dělá, div duši nevypustí; dělá nadoraz
Pracovat jako kat / hnát se do práce jako drak - člověk zvykově ve vztahu ke každé práci, oceňovaný jako dobrý pomocník, vytrvalý, výkonný, nevyhýbá se žádné práci;
Kat původně neznamenalo popravčí, ale bystrý, obratný chlapík,  je germánského původu, někdy se užívalo i ve významu čert
Zdroj: Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha: Academia, 1983.