rčení

Text dotazu

prene vysvetleni rceni Pres to nejede vlak

Odpověď

Dobrý den,

slovní spojení přes to nejede vlak je jako většina úsloví zaběhnutý, vžitý útvar, který se předává dokonce až z pokolení na pokolení. Myslím si, že používání tohoto sousloví zatím není tak staré, ale jistě to "postihne" minimálně i další generaci.

Většina lidí tomu rozumí, říká to i na správném místě, kdy se to právě dobře hodí,  zdá se, že je to v dnešní době i "módní záležitost", ale asi nikdo netuší, jak a proč to vzniklo a začalo se používat. Jisté je, že vlak jede po kolejích (a nejsou-li tam, nejede), jede v určitém řádu a v přeneseném slova smyslu, není-li tam nějaký záchytný bod, nějaká linka, tak to prostě nejde. Nic nemůže změnit náš názor, jsme o něčem přesvědčeni a nic to nezmění, neuděláme nic, co nechceme, pro něco jsme se rozhodli a tak to bude...

Odborné vysvětlení asi neexistuje, ale můžete oslovit ještě Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/,  jestli by tam měli jinou teorii.