řápek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, co znamená slovo "ŘÁPEK" v názvu knihy Šimona Lomnického z Budče Dětinský řápek.

Odpověď

Dobrý den, ve slovníku provázejícím novodobé vydání Dětinského řápku je slovo vysvětleno takto:
řápek - dětská láhev opatřená rourkou k sání tekutiny.

Titul knihy, který věc osvětluje, zní takto:

Dětinský řápek
aneb
Prosté a krátké naučení,
kterak by se pobožné a křesťanské dítky
k svým rodičům chovati, jich sobě šanovati
a náležitě je ctíti měly;
z kteréhožto řápku i dosti vyrostlí se napiti,
příklad a naučení sobě vzíti moci budou.

Na titulní straně původního vydání z r. 1609 (kterou nové vydání reprodukuje) je řápek skutečně vyobrazen jako láhev s náustkem ve tvaru rourky. Slovo v tomto kontextu označuje knihu, z níž jako z nádoby dítka mohou čerpat dobré mravy.

Pramen:
Kupidova střela ; Dětinský řápek / Šimon Lomnický z Budče ; [k vydání připravili a ediční poznámkou opatřili Jakub Krč a Vojtěch Hladký ; doslov napsal Jakub Krč]. -- Vyd. tohoto souboru 1.. -- Brno : Atlantis, 2000. -- 467 s. : faksim. ; 21 cm