Raoul Wallenberg

Text dotazu

Dobrý den,
Koukal jsem na seznamu na video o Raoulu Wallenbergovi. Velice mě to zaujalo ale trápí mě jedna věc.
Proč se do něj vůbec rusové pletli? Proč ho k sobě pozval generál Malinovský? Proč ho kvůli tomu co udělal nepovažovali za válečného hrdinu?
Děkuji :)

Odpověď

Dobrý den,

nazvat setkání R. Wallenberga a maršála Malinovského pozváním je v jistém ohledu příznačně zavádějící. Podnět pro setkání obou mužů vyšel od Nikolaje Bulganina, v té době náměstka sovětského minista obrany, pro Wallenbergovo možné spojení se se západními tajnými službami. Ačkoli jsou okolnosti jeho smrti stále neznámé a zahaleny spekulacemi, Wallenbergovu spolupráci s CIA potvrdily dokumenty, odtajněné touto tajnou službou v roce 1996.

Sovětský přístup k celé věci se nijak nevymyká z obvyklého úzu jednání na dalších osvobozených územích, kdy záhy následovaly počátky systematických represí proti odboji a inteligenci jako potenciálnímu nebezpečí jak budoucímu východnímu bloku, tak i tehdejší okupační správě.

Použité zdroje

http://www.raoulwallenberg.net/[…]/

SOLŽENICYN, Aleksandr Isajevič. Souostroví Gulag: 1918-1956 : pokus o umělecké pojednání. Přeložil Ludmila DUŠKOVÁ. Praha: Academia, 2011. ISBN 978-80-200-1663-8.