ranní tělocvik v 50. letech

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se informovala blíže o osobnosti, která vedla Ranní tělocvik v rozhlase asi v 50. letech. Vím, že Bohumil Baloun byl učitelem, ale ráda bych se o něm dozvěděla více - například kde jinde ještě působil. Případně jaký byl ročník narození.
Děkuji Vám předem za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

podrobnější informace o Bohumilu Balounovi není jednoduché dohledat. Podařilo se nám najít pouze informace o jeho pedagogické působnosti. Bohumil Baloun učil na Střední geologické škole, minimálně ve školním roce 1959-60 učil tělocvik ve škole na Pražačce, viz odkaz níže, potom na Střední elektrotechnické škole v Praze 1 Na Příkopech a to snad až do důchodu.  Zaměstnancem rozhlasu ale s největší pravděpodobností nebyl, informace o něm v archivu rozhlasu nemají.

Jedenáctiletá střední škola v Praze 11 - Žižkově, Pražačka č.p. 1700 Pedagogický sbor ve školním roce 1959 - 1960 Milomír Pacholík – ředitel, Václav Sudek (Vv) – zástupce ředitele Bohumil Baloun (Tv), ....

http://prazacka.hosting.eforum.cz/ucitele.html

Zde několik odkazů na články, kde je B. Baloun zmiňován v souvislosti s ranní rozcvičkou:

Rodí se užitečných pět minut. Do nového roku jste si možná dali jedno dobré předsevzetí: každý den alespoň malou chvilku cvičit. Někdo se těší na ranní rozhlasové rozcvičky, jiní se rozhodli se soudruhy v závodě pro tělovýchovné chvilky. Předsevzetí jsou užitečná, ale často si s jejich uskutečněním nevíme rady.

Pro takové, kteří si nevědí rady, připravila sportovní redakce Čs. rozhlasu ve spolupráci s Ústřední radou odborů a metodickým oddělením ÚV ČSTV zajímavou a prospěšnou akci.

Každý den, počínaje pondělím 15. ledna v 8.55 hod., se ozve na stanicích Praha a rozhlas po drátě znělka rytmické skupiny Jana Kalába, a autoři ranních rozcviček, Antonín Furman, Karel Kněnický, František Kubelka, Jiří jelínek a Bohumil Baloun, budou střídavě řídit pětiminutové tělovýchovné chvilky pro všechny továrny, závody a podniky v ČSSR. Každá relace, která se bude vysílat závodním rozhlasem do všech dílen, provozů a továrních hal, bude obsahovat čtyři vybrané cviky na protažení všech částí těla. Autoři pětiminutovek budou dbát, aby se cviky neopakovaly a zároveň je budou rozlišovat pro jednotlivá zaměstnání, pro sedící, stojící a těžce pracující...

Od středy 3. ledna se v Čs. rozhlasu v Praze natáčejí první tělovýchovné chvilky. Vedoucí rytmické skupiny Jan Kaláb nám řekl: „S ranními rozcvičkami máme hodně zkušeností, ale tělovýchovné chvilky jsou něčím novým. Nahráváme je však rádi, neboť jsou užitečné a všem, kteří chtějí cvičit, hodně pomohou."...

Tedy nezapomeňte: první vysílání je 15. ledna v 8.55 hod. na stanicích Praha a rozhlas po drátě.(ktj

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:97900da0-5c0d-11e7-baab-5ef3fc9ae867

„Na počátku a dodnes je u toho prof. Antonín Furman. Dalším cvičitelem je doc. Karel Kněnický, František Kubelka, Bohumil Baloun a dříve к nim patříval dr. Jiří Jelínek. První doprovod obstarával dr. Oldřich Letfus za asistence dr. Jana Kalába, který tuto vděčnou úlohu — protože pomáhá výběrem a přednesem hudby rozehřát cvičence, přilákat až dosud váhající a aspoň dobře naladit poslouchající — převzal po něm."

 Až do padesátých let se vysílalo každé cvičení živě. Dnes se rozcvičky natáčejí předem a tedy i v perfektním rytmu a souladu s hudbou, jak to může vyhovovat všem předpokládaným cvičencům...

 Samozřejmě mají cvičitelé před sebou cvičenku, aby mohli podle ní uzpůsobit rychlost i trvání cviků možnostem většiny ze statisíců v domácích tělocvičnách.

Tou, která nás zastupuje ve studiu, je patnáct, ale možná už dvacet let pracovnice zpravodajského odděleni Olga Grossmannová, dobrovolnice, která nejen dokáže natočit spolu s ostatními až šest rozcviček do zásoby, když je studio volné, ale která — světe, div se! — denně cvičí podle rozhlasu doma obě rozcvičky. Proč? „Cvičím od svých pěti let a nikdy jsem nepřestala...".

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:53f08100-f5f6-11e7-afa8-5ef3fc9bb22f

Zvuková ukázka v rozhlase:

http://www.pribehrozhlasu.cz/tenkrat-v-rozhlase/1982/1982_2