Raná práce Petra Jilemnického Devadesát devět koní bílých. Kde najdu ? Děkuji.

Text dotazu

Devadesát devět koní bílých od Petra Jilemnického. Vyšlo knižně ? Kde ?

Odpověď

Dobrý den,

Devadesát devět koní bílých Petr Jilemnického můžete nalézt ve sbírce "Průvan" citované viz níže.

Z anotace: "Výbor z menších literárních prací, z nichž mnohé jsou uveřejněny knižně po prvé, obsahuje kromě čtyř novel ze slovenského prostředí (Průvan, Návrat, Tma, Skláři) česky psané povídky z let 1919-21 (Sněženky, Devadesát devět koníbílých), fejetony (Můj nový soudruh, Pohlednice od budislavských rybníků), črtu Slovenské ráno (psanou původně pro sovětský časopis Literaturnaja gazeta), povídky pro děti (Tři pohádky, Pohádka o 1. máji, Do nové práce!,Ferko-objevitel) a verše (Čtyři sonety, verše z let 1919-20, výběr z rukopisné sbírky Pěšinky z let 1920-21 a básně z koncentračního tábora). - I v těchto drobných pracích "osvědčuje Petr Jilemnický své poutavé vypravěčství, znalostživota slovenského lidu, znalost doby, v níž žil a kterou nám i budoucím generacím vykreslil nikoliv v suchých, bezživotných statích, ale v mistrovských a kvetoucím životem pulsujících obrazech". (Z předml.)"

V centrální Knihovně Jana Palacha na FF UK si můžete tento spis vypůjčit, kniha je dostupná na objednání ze skladu slavistiky, signatura: S - 2-1900/7. S výpůjčkou byste snad pochodila i v Národní knihovně, případně v jiných knihovnách.

Souborný katalog ČR na adrese http://www.caslin.cz/ odkazuje na fondy těchto knihoven:

Ve fondu   LinkABA001 [NK ČR Praha] -- prezenčně Digitalizovaný dokument
  LinkABA007 [KNAV Praha] -- sign. C 10197
  LinkABA012 [NPMK JAK Praha]
  LinkABB060 [AV ČR - Ústav pro českou literaturu Praha] -- sign. 41 S VIII 18
  LinkABD001 [FF UK - Knihovna Praha]
  LinkABD005 [PedF UK - Ústřední knihovna Praha]
  LinkABD103 [FSV UK - Středisko věd. informací Praha]
  LinkBOA001 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. PK-0008.426
  LinkUOG001 [Městská knih. Ústí nad Orlicí]

Použité zdroje

Jilemnický, Peter a Jilemnická, Oľga, ed. Průvan: Menší literární práce. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1954. 240, [5] s. Jilemnický, Petr: Spisy; Sv. 7.