Rajhradice

Text dotazu

Jak vznikl název obce Rajhradice?

Odpověď

Název obce Rajhradice je odvozen od Rajhradu. U tohoto jména je původní význam ne zcela jasný. Jednou možností je, že jméno původně znamenalo vlastnictví, tedy Rajův hrad; druhou možností je význam rajský hrad. Této druhé hypotéze nasvědčuje i to, že velká část místních jmen obsahujících raj- je spojena (Ráj, Rájov) souvisí s klášterní kolonizací. Jiné slovanské jazyky ale mají podobná jména, která tak vysvětlit nelze.
Podle:
Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje / Ivan Lutterer, Milan Majtán, Rudolf Šrámek ; [mapky nakreslil Milan Hladký]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1982. -- 373 s. : mapy ; 21 cm