Radikální listy

Text dotazu

Dobrý den,
poptřebovala bych zjistit historii týdeníku Radikální listy (19. století). Nedaří se mi k tomu najít dostupná literatura, mohli byste mi, prosím, poradit?
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

podle  knihy Dějiny žurnalistiky, s. 200-201 (M.Beránková. Praha : Nakladatelství Novinář, 1981) :

se počátkem devadesátých let 19.st.  začaly v českých zemích projevovat radikální, nacionální a demokratické nálady mezi mládeží, především mezi studenty. Činnost pokrokářů se soustředila jednak na pořádání  protirakouských a protiklerikálních demonstrací, na spolkovou práci a vydávání časopisů. Prvním tiskovým reprezentantem hnutí byl Časopis českého studentstva vydávaný od května 1889 do prosince 1892. Po jeho zániku začal vycházet pokrokářský týdeník Neodvislost a revue Nové proudy. Skupinu dělníků v tomto hnutí reprezentoval krátký čas čtrnáctideník Pokrokové listy. Hnutí pokrokářů začalo dostávat stále více protirakouský charakter a na podzim roku 1893 vláda proti němu tvrdě zakročila. Přední představitelé byli zatčeni, v Čechách byly rozpuštěny politické kluby a zastaveny pokrokářské časopisy. Po odpykání trestů se pokrokáři v druhé polovině devadesátých let vrátili do českého politického života. Jedna skupina však přešla k sociální demokracii a vydávali časopis pro dělnickou mládež Naše snaha. Druhá skupiny se osamostatnila a v dubnu 1897 vytvořila Radikálně pokrokovou stranu. Tiskovým orgánem Radikálně pokrokové strany se stal časopis Samostatnost. Zbytek pokrokářů, soustředěný kolem A. Rašína, K.S. Sokola a J. Preisse sympatizoval s mladočeskou politikou a teprve v roce 1899 vytvořil samostatnou politickou stranu - Radikálně státoprávní. Jejím tiskovým orgánem byly Radikální listy.

Podle záznamů v bázi NKC Národní knihovny, ,http://www.nkp.cz,  vycházel dělnický list Radikální listy od roku 1894 do roku 1908. Před tímto datem vycházely jako Nezávislé listy.

https://aleph.nkp.cz/F/QBBICV56BBCBLFEKSXD8UD64A8PBXNUTCBQJXRP1BSNNNHLE2J-42958?func=full-set-set&set_number=172211&set_entry=000002&format=999.

Docházelo k častým změnám vydavatele a také periodicity. V roce 1894 vycházely 3x měsíčně, později 1x-2x  týdně, jako nakladatel a vydavatel je uváděn Josef Belžán, Kolín.

Uvádíme popis periodika podle záznamu Středočeské vědecké knihovny v Kladně https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_redo_cat-0359226-Radikalni-listy/https://ipac.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_redo_cat-0359226-Radikalni-listy/.

Pokud jde o literaturu doporučujeme následující :

-Štorkán, Karel. K některým otázkám českého dělnického tisku: Určeno pro posluchače fak. filologické - katedry novinářství. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: SPN, 1959. 213 s. Učební texty vysokých škol.

-BEDNAŘÍK, Petr, JIRÁK, Jan a KÖPPLOVÁ, Barbara. Dějiny českých médií: od počátku do současnosti. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011. 439 s. Žurnalistika a komunikace. ISBN 978-80-247-3028-8.

-BERÁNKOVÁ, Milena. Český buržoasní tisk v druhé polovině 19. století. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1964. 143 s. Učební texty vysokých škol.

-KLIMEŠ, Vladimír, ed. Čítanka k dějinám českého a slovenského novinářství: Určeno pro posl. Institutu osv. a novinářství Karlovy univ. v Praze. Část 1. 2., opr. a dopln. vyd. Praha: SPN, 1964. 246 s. Učební texty vys. škol.

-JÍLEK, Viktor. Dějiny české žurnalistiky od svého počátku do r. 1945. 2. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého, 2002. 139 s. Studijní texty pro distanční studium. ISBN 80-244-0576-8.

-Dějiny českého novinářství a českých novinářských spolků: výstava k dějinám českého tisku na území České republiky: Státní ústřední archiv v Praze - Archivní areál Chodovec 12. listopad - 15. prosinec 2002. [Praha: Státní ústřední archiv, 2002]. 99 s. ISBN 80-86712-07-9.

-BERÁNKOVÁ, Milena. Přehled českého tisku v druhé polovině 19. století: Určeno pro posl. fak. sociálních věd a publicistiky. 2., přeprac. vyd. Praha: SPN, 1970. 164 s. Učební texty vys. škol / SPN.

-Zápas o Radikální listy na valné hromadě Vydavatelského družstva "Neodvislost" v Praze s řečí býv. chefredaktora Radikálních listů Ant. Hajna: příspěvek k historii radikálně-pokrokového směru. V Praze: Uspořádáním a nákladem čas. "Ruch", 1897. 16 s.

-SOBOTKA, Antonín et al. České státní právo: cyklus přednášek pořádaný klubem strany státoprávní pro království České. V Praze: Radikální listy, 1904. 96 s.