Radana Hamsíková

Text dotazu

Dobry den, potrebuji sehnat informace o akademicke malirce Radane Hamsikove. Par udaju bylo na internetu, ale to je malo.

Odpověď

Dobrý den,

Radana Hamsíková, rozená Podzemná, se narodila 20.1.1941 v Praze, nyní pracuje jako malířka a restaurátorka. Je vdaná, jejím manželem je Mojmír Hamsík (narozen 1921, též akademický malíř a restaurátor) se kterým má dvě děti: Dagmar (narozena 1971, Mgr., akademická malířka) a Magdaléna (narozena 1976). Jejími rodiči byli: Richard Podzemný (1907 - 1987, ak. architekt) a Anna Podzemná (1909 - 1996, malířka a grafička).
Vystudovala VŠ UMPRUM - obor textil, malířství, monumentální malba (profesoři A. Kybal, A. Fišárek)- ukončeno v roce 1965, v roce 1969 - Akademie výtvarných umění v Praze: postgraduální studium malířských a restaurátorských technik (profesor B. Slánský). Mezi její zájmy patří klasická hudba, příroda a literatura.
Zaměstnání: 1969 - 1994 - odborná restaurátorka, Národní galerie Praha, svobodné povolání.
Radana Hamsíková se také účastnila zahraničních stáží: 1968 - mezinárodní pomoc UNESCO při záchranných pracech ve Florencii, 1968 - Maroko, 1973 - Cité Internationale Artistique, Francie; 1992 - Paříž.
Členství v odborných a společenských organizacích: členka rady Asociace restaurátorů, členka restaurátorské komise GHMP, členka skupiny Index, Profily do r. 1970, Spes 1989-1992, členka Jednoty umělců výtvarných od r. 2001.
Vyznamenání: 3. cena za emisi známkové tvorby Obojživelníci 88, čestné uznání za obálku prvního dne z téže emise 88.
Její dílo a bibliografii naleznete na stránkách Asociace restaurátorů, na http://www.restauratorstvi.cz/malirstvi.html .
Informace jsme čerpali z následujících zdrojů:
KDO JE KDO: osobnosti české současnosti. Praha: Agentura Kdo je kdo, 2002. 781 s. ISBN 80-902586-7-0.
Lexikon českých výtvarníků [online databáze], http://www.sca-art.com/.