Původ příjmení Poznar

Text dotazu

Rád bych se dozvěděl původ a význam příjmení Poznar (před několika generacemi byla správná forma Posner, než bylo po válce "počeštěno").

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Poznar podle příručky o příjmeních (MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.) je odvozeno z příjmení Posner, Pozner - z místního jména Poznaň, něm. Posen a z místního jména Possen v polském Slezsku; počeštěný tvar Posnar, Poznar.
V České republice je nositelů příjmení Poznar 21, viz příl.
https://www.prijmeni.cz/Poznar