R.I.P., Requiescat in pace

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat co zamená R.I.P ketré je na hrobkách atd.Doufám že mi odpovíte a děkuji.

Odpověď

Dobrý den, zkratka R.I.P. znamená latinské Requiescat in pace = Odpočívej v pokoji (Ať/nechť odpočívá v pokoji). Např. v angličtině se používá výraz "Rest in peace", v italštině "Riposi In Pace". Jedná se o slova, jimiž se v katolické církvi uzavírá smuteční mše (mše za zemřelé, rekviem) a pocházejí ze žalmu IV, 9 "in pace...dormiam et requiescam" = "v pokoji i lehnu i spáti budu".

Formule Requiescat in pace má zemřelému zaručit poklidné čekání na jeho soudný den.

Použité zdroje:

Flajšhans, V. Živá slova: sbírka slavných výroků, citátů, hesel, průpovědí atd. V Praze: Nákladem České grafické akc. společnosti "Unie", 1915.

Ottův slovník naučný. Dvacátýprvý díl, R (Ř) - Rozkoš. V Praze: Vydavatel a nakladatel J. Otto, 1904.

Encyklopedie Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Rest_in_peace

Encyklopedie CoToJe (placený zdroj)

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdroje_han.php3#cotoje