Q.Patrick

Text dotazu

U hesla Patrich Quentin (kolektivní pseudonym
autorů) je na webu en.wikipedia.org uvedena jako 1.spoluautorka Martha Mott
Kelly a současně je zde odkaz na Kelly. Problém je v tom, že informace o
Kelly jsou poněkud odlišné - liší se na těchto dvou heslech jednak v
křestním jménu a jednak v datech narození a úmrtí Kelly (a i v dalších
osobních drobnostech). To ve mně vzbuzuje dojem, že jde o chybné informace a
že jde o dvě odlišné osoby. Zajímalo by mne, kdo je ve skutečnosti
spoluautorka Webba u jeho prvních knih (pod pseudonymem Q. Patrick)- pokud
je tedy ve vašich možnostech to vůbec zjistit.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel, bližší informace ke spoluautorce Marthě Mott Kelly se nám v našich zdrojích nepodařilo nalézt. Všechny zdroje, ve kterých jsme na jméno spoluautorky detektivních románů narazili, uvádí pouze základní informace, ale bližší osobní údaje zde uvedeny nejsou. Přesto, z textu samotné Wikipedie a dalších zdrojů (viz níže) vyplývá, že Martha Moll Kelly byla přezdívaná Patsy podle slavné herečky Patsy Kelly (nebyla ovšem touto slavnou herečkou - na Wikipedii je pouze odkaz na stránky o této slavné herečce). Spojením přezdívek Marthy Moll Kelly (= Patsy) a Willsona Webba (= Rick) vznikl první pseudonym = Pat+ rick = Patrick, ke kterému bylo přidáno neobvyklé písmeno Q.

Dle ukázek dostupných v databázi Google Books (http://books.google.com/) by více informací mohla nabízet publikace "Friends' intelligencer", kterou ovšem bohužel nemáme ve svém fondu.

Použité zdroje:

* Encyclopedia of Mystery and Detection. 1st ed. London : Routledge and K. Paul, 1976.

* http://gadetection.pbworks.com/w/page/7931380/Quentin,-Patrick

* http://www.thecolumnists.com/MillerDC/miller663.html