Původu slova Klíše a záměrné porušení gramatické shody v rodě

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zjištění původu slova Klíše, čtvrti v Ústí nad Labem a na to, proč se říká "kluku nešikovná, hloupá...", tj. s adjektivem ženského rodu. Já se domnívám, že uvedený tvar není tak jednoznačný jako "hloupý/hloupej kluku".

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

název části města Ústí nad Labem - Klíše byl původně Kliš. Slovo vzniklo odvozením pomocí přivlastňovací přípony -jƄ z osobního jména Klich. Jednalo se tedy o Klichův dvůr (či potok). Jméno přešlo v 16. století do rodu ženského (ta Klíš). Později se začalo psát ve tvaru Klíše. Již nejstarší doklady svědčí o tom, že jméno Klíš bylo přejato z němčiny. Osobní jméno Klich bylo domáckou podobou osobního jména Kliment (z lat.  clement = vlídný, milostný, laskavý, mírný ).

Historii čtvrti stručně přibližuje internetová stránka:  http://www.usti-nl.cz/dejiny/obce/ul-9-6.htm

V případě slovního spojení "kluk líná, hloupá" apod. se jedná o záměrné porušení gramatické shody v rodě. Porušování této shody v souvislosti s citovým zabarvením použitých výrazů přibližuje např. článek: http://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/106203/B_Philosophica_09-1962-1_5.pdf

V případě zájmu o další či přesnější vysvětlení dané problematiky se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/

Použitá literatura:

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 2, CH-L. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1949.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.