Význam slova "fakt"

Text dotazu

Dobrý den přeji,
jaký je původní význam slova "fakt"?
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo fakt vzniklo z latinského factum = skutečný, skutkem dokázaný

Zdroj: Ottův slovník naučný

fakt, -u mužský, knižně faktum, -ta střední - 1.zjištěná, ověřená jednotlivá skutečnost; 2. ověřit fakta, literatura faktu; je fakt, že..., hovorově - postavit před hotový fakt - hotovou věc, to je fakt - to je jisté; častěji modální hovorové, s významem - odstín dotvrzování, přesvědčení, opravdu, to je fakt pravda, no fakt!; faktický - skutečný (antonyma - předpokládaný, domnělý): faktická moc, faktické důvody; fakticky - příslovce

Zdroj: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994.

fakt - podstatné jméno rodu mužského neživotného

nominativ           fakt        fakty

genitiv                  faktu     faktů

dativ                     faktu     faktům

akuzativ               fakt        fakty

vokativ                 fakte     fakty

lokál                      faktu     faktech

instrumentál     faktem fakty

lze i: faktum, s.

jiné je: fakt, neskl.

rod: m. neživ.

význam

něco skutečného, ověřeného - v protikladu k něčemu vymyšlenému

překlady: skutečnost

angličtina: fact

francouzština: fait m

italština: fatto m, dato m

němčina: Tatsache ž

ruština: факт m

slovenština: fakt m

synonyma:

faktum, skutečnost

antonyma:

iluze, sen

související:

faktický

fakticky

faktografie

(hovorově) doopravdy, skutečně

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, [cit. 2014-06-25]. Heslo fakt. http://www.ujc.cas.cz/index.html